Talk icon

Informacje

24-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Duda: Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem dla Inicjatywy Trójmorza

Duda

W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem dla Inicjatywy Trójmorza – powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy – dodał Prezydent. Podkreślił, że obecnie wyjątkowo ważne jest dla wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza, by zachować powiązania między jej państwami.

Duda na spotkaniu w sprawie Trójmorza

Andrzej Duda wziął udział we wtorek wieczorem w panelu poświęconym Inicjatywie Trójmorza. Polski prezydent zaznaczał, że pierwotnie w tym projekcie liczyło się wiele czynników: kwestia transportu, energetyki i turystyki. Podkreślił, że obecnie, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę "na tak ogromną skalę", współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa.

,,Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyśpieszenia naszej współpracy pod tym względem" – wskazał.

Podkreślił, że obecnie wyjątkowo ważne jest dla wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza, by zachować powiązania między jej państwami.

,,Od lat mówimy o tych powiązaniach - z przyczyn turystycznych, biznesowych, a obecnie mamy tylko jedną ważną kwestię - jest nią bezpieczeństwo. W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem. Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy i to osiągnięcie – mam tu na myśli interkonektory między Polską a Litwą, pomiędzy Polską a Słowacją, Polską a Czechami, powiązania pomiędzy terminalem na wyspie Krk i pomiędzy polskim terminalem gazowym w Świnoujściu – wszystkie te powiązania są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa" – powiedział prezydent Duda.

Dlatego – jak mówił polski prezydent – "kiedy Rosjanie ogłosili, że wstrzymują bezpośrednie dostawy gazu do Polski, powiedzieliśmy ”dobrze, jeśli chcecie wstrzymać dostawy gazu, możecie to zrobić”; mamy te interkonektory i to wszystko działa".

Duda

Czytaj też: Duda: Świat może przyczynić się do zakończenia wojny, stosując sankcje

PAP/fot.KPRP,Marek Borawski

swiatrolnika.info 2022