O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Drzewka owocowe kolumnowe do ogrodu – ABC sadzenia i uprawy

Drzewka kolumnowe

Drzewka kolumnowe – jak się sadzi i uprawia drzewka owocowe kolumnowe?

Drzewka owocowe to doskonały sposób nie tylko na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu, ale także pozyskanie własnych zdrowych i w pełni naturalnych owoców. Propozycja idealna dla posiadaczy niewielkich ogrodów, a także osób, które pragną cieszyć się własnymi uprawami np. na tarasie czy balkonie, to drzewa owocowe kolumnowe. Choć są niewielkich rozmiarów, dają obfite plony, a dodatkowo stanowią oryginalną ozdobę ogrodu, szczególnie jeżeli utworzymy z nich owocowy szpaler. Po jakie odmiany sięgnąć i jak je pielęgnować, by obficie owocowały i cieszyły oko? Odpowiadamy na najważniejsze pytania na temat ich uprawy.

Drzewka kolumnowe – co je wyróżnia?

Drzewa kolumnowe ozdobne i owocowe wbrew pozorom nie są nowością w naszych ogrodach. Pierwsi ich przedstawiciele pojawili się w Polsce już 15 lat temu i z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Z czego wynika ich sukces? Przede wszystkim stanowią one doskonałą alternatywę dla posiadaczy niewielkich ogrodów, a także dla osób, które marzą o drzewkach owocowych lub ozdobnych na balkonach czy tarasach, nawet w centrum miasta. Można je z powodzeniem uprawiać w donicach albo w gruncie, zachowując jedynie symboliczne odstępy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Dzięki temu nawet na niewielkiej powierzchni możemy hodować różne gatunki własnych owoców.

Pod względem budowy drzewa kolumnowe charakteryzują się zwartym pokrojem z silnym pniem przewodnim i licznymi krótkopędami, które wyrastają praktycznie prostopadle do przewodnika.

Czym wyróżniają się drzewka kolumnowe owocowe? Przede wszystkim:

  • w zależności od odmiany osiągają 2–4 metry wysokości,
  • nie przekraczają 80 centymetrów obwodu (pionowy wąski pokrój),
  • wytwarzają dość krótkie pędy, na których zawiązują się owoce,
  • szybko rosną, zachowując zwarty pokrój,
  • dość wcześnie rozpoczynają owocowanie (już rok–2 lata po posadzeniu).

Warto zaznaczyć, że pomimo niewielkich rozmiarów samego drzewa charakteryzują się one nie tylko standardową wielkością owoców, ale również obfitością plonów.

Czytaj także: Co to jest drzewko owocowe kolumnowe? Jakie gatunki drzewka kolumnowego do ogrodu?

Drzewka kolumnowe owocowe – popularne gatunki i odmiany

W Polsce drzewa kolumnowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, zarówno jeśli chodzi o drzewa owocowe, jak i gatunki czysto ozdobne. Chcąc uprawiać je w swoim ogrodzie dla owoców, możemy wybierać spośród takich gatunków, jak:

  • jabłoń kolumnowa – odmiany takie jak „Flamenco”, „Maypole”, „Polka” czy „Bolero”,
  • śliwa kolumnowa – między innymi „Tipala” żółta, „Fruca”, „Imperial”,
  • grusza kolumnowa – odmiany „Saphira”, „Decora”,
  • czereśnia kolumnowa – odmiana „Queen Mary”,
  • wiśnia kolumnowa – odmiana „Jachim”.

Ważne, żeby podczas zakupu zwrócić uwagę, czy faktycznie mamy do czynienia z odmianą kolumnową, czy jest to być może odmiana karłowa, ale zachowująca wciąż dość szeroki pokrój.

Drzewka kolumnowe

Czytaj także: Najpopularniejsze gatunki owoców w przydomowych ogrodach

Uprawa drzewek kolumnowych krok po kroku

Wymagania uprawowe drzewek owocowych kolumnowych nie różnią się zbytnio od tych, które dotyczą klasycznych odmian drzew owocowych. Największe różnice widoczne są w sposobie sadzenia, a także nawożeniu i podlewaniu sadzonek.

Odpowiednie stanowisko i gleba dla drzewka kolumnowego

Kolumnowe drzewka owocowe potrzebują do wzrostu żyznej, próchniczej, dość dobrze przepuszczalnej gleby o umiarkowanej wilgotności i w miarę słonecznego stanowiska, które pozwoli na prawidłowe dojrzewanie owoców. Bardziej wrażliwe na zmianę temperatur odmiany z pewnością docenią stanowiska osłonięte od wiatru.

Jak sadzić drzewka kolumnowe?

Jeżeli zdecydujemy się na sadzonki w doniczkach, możemy je sadzić do gruntu lub przesadzać do pojemników docelowych praktycznie przez cały sezon, od wiosny aż do jesieni. Z kolei tzw. sadzonki nagie, z odkrytym systemem korzeniowym, na miejsce docelowe należy wysadzać albo wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, albo dopiero jesienią, kiedy liście już opadną.

Główną różnicą, jeśli chodzi o drzewka owocowe kolumnowe, jest fakt, że można je sadzić w wyjątkowo małej rozstawie – mniej więcej co 0,8 metra do 1 metra.

Decydując się na hodowlę pojemnikową (donica powinna mieć pojemność minimum 3–5 litrów), pamiętajmy z kolei o umieszczeniu na dnie donicy warstwy drenażowej, która zapobiegnie zaleganiu w niej wody i gniciu korzeni. Pozwoli to uniknąć różnego rodzaju chorób grzybiczych.

UWAGA! Sadząc drzewko kolumnowe, zwróć szczególną uwagę na to, by nie przysypać ziemią miejsca szczepienia na podkładce. Taki błąd może bowiem spowodować, że drzewko zmieni charakter swojego pokroju z kolumnowego na bardziej rozłożysty.

Drzewka kolumnowe

Sadzonki drzewek owocowych znajdziesz w sklepie internetowym OBI.

Drzewka kolumnowe owocowe i ozdobne – codzienna pielęgnacja

W przeciwieństwie do klasycznych odmian drzewa kolumnowe, zwłaszcza te hodowane w donicach, wymagają regularnego dość obfitego podlewania. Wskazane jest także systematyczne nawożenie, głównie ze względu na to, że z czasem gleba będzie ulegać wyjałowieniu. W trakcie sadzenia warto ją wzbogacić naturalnym kompostem, a następnie sięgać po gotowe mieszanki przeznaczone specjalnie do roślin owocujących. Gdy na sadzonkach pojawią się zawiązki owoców, w przypadku wyjątkowej obfitości warto je nieco przerzedzić, tak by roślina nie miała problemu z ich „wykarmieniem”. W przeciwnym razie zamiast okazałych owoców uzyskamy nie do końca dojrzałe mniejsze okazy.

Czy drzewka kolumnowe należy przycinać?

Częste cięcie roślin nie jest w przypadku drzewek kolumnowych obowiązkowe, są więc one idealnym rozwiązaniem dla ogrodników amatorów. Warto natomiast usuwać przemarznięte i suche pędy po to, by zapobiec nadmiernemu zagęszczaniu się roślin, co osłabia owocowanie.

Cięciem można też modyfikować docelową wysokość. Jeżeli chodzi bowiem o drzewka kolumnowe do ogrodu, po osiągnięciu przez nie wysokości 2 metrów coroczne przycinanie nie spowoduje żadnych negatywnych skutków.

Jeżeli decydujemy się na drzewka owocowe kolumnowe w ogrodzie, ważnym zabiegiem staje się natomiast regularne odginanie pędów. Może się zdarzyć, że krótkopędy będą wyrastać z przewodnika nie pod kątem prostym, lecz pod skosem do góry. Takie sytuacje należy korygować, stosując do przeginania pędów podwiązki lub po prostu klamerki do bielizny.

Drzewka owocowe i ozdobne – ochrona na zimę

Pomimo usilnych starań botaników drzewa kolumnowe, podobnie jak inne odmiany karłowe, nie są w pełni mrozoodporne i mogą mieć problem z samodzielnym przetrwaniem zimy w naszym klimacie, zwłaszcza na bardziej odsłoniętych stanowiskach. Warto więc co roku okrywać je na zimę np. grubszą warstwą juty lub agrowłókniny czy słomianym chochołem, a w przypadku młodych sadzonek (zwłaszcza tych wysadzanych do gruntu jesienią) dodatkowo usypać około 30-centymetrowy kopiec ziemi wokół korzeni.

Drzewa owocowe kolumnowe uprawiane w donicy również należy każdej zimy zabezpieczać. Najlepszym sposobem jest przeniesienie ich na okres zimowy do zamkniętego jasnego, ale chłodniejszego pomieszczenia, jak np. piwnica czy garaż. Jeżeli ze względu na rozmiary donicy nie jest to możliwe, należy ją obłożyć grubą warstwą agrowłókniny lub styropianu, choć jest to zabezpieczenie uznawane za zdecydowanie mniej efektywne.

Przed rozpoczęciem zimowania należy każde drzewko obficie podlać.

Ochrona drzew kolumnowych przed chorobami i szkodnikami

Kolumnowy pokrój w przypadku drzewek owocowych nie ma tak naprawdę większego znaczenia, jeśli chodzi o ich podatność na choroby i ataki szkodników roślin. Największą rolę odgrywa tu sama odmiana rośliny, dlatego przed zakupem warto zasięgnąć informacji na temat jej odporności. Jeżeli wolimy zapobiegać niż leczyć, w przypadku drzewek owocowych, nawet w hodowlach ekologicznych, można zastosować opryski z miedzianu, które stanowią dość skuteczne zabezpieczenie. Jeżeli pomimo tego na naszym drzewie pojawią się niepokojące objawy, wskazane jest zastosowanie już bardziej celowanych preparatów, by uchronić zbiory.

fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023