Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Drutowce mogą zniszczyć Twój ogród. Sprawdź, jak chronić uprawy

drutowce

Drutowce należą do jednych z najgroźniejszych szkodników w naszym ogrodzie. Mogą doprowadzić do wielu szkód w uprawach.

Larwy sprężyka w okresie żeru wychodzą na powierzchnię i objadają liście oraz gałązki drzew i krzewów, co przy licznym występowaniu może doprowadzić do gołożeru. To powoduje, że drzewa źle rosną i nie owocują. Przez pędraki może dojść także do również do zniszczenia uprawy buraków lub ziemniaków, a także innych warzyw.

Drutowce w ogrodzie

Drutowce to larwy chrabąszcza sprężyka, które stanowią poważnw zagrożenie dla naszego ogrodu. Larwy tych owadów rozwijają się 4-5 lat, zanim przepoczwarzą się w chrabąszcze. Drutowce żerują na częściach podziemnych, uszkadzając korzenie, szyjkę korzeniową, a na częściach nadziemnych podstawę łodyg. W tym czasie większość czasu spędzają w glebie, gdzie obgryzają korzenie roślin. W okresie żeru wychodzą na powierzchnię i objadają liście oraz gałązki drzew i krzewów, co przy licznym występowaniu może doprowadzić do gołożeru. To powoduje, że drzewa źle rosną i nie owocują. Drutowce mogą przyczynić się również do zniszczenia uprawy buraków lub ziemniaków, a także innych warzyw. Na polach licznie zasiedlonych szkody w plonie ziemniaka i warzyw korzeniowych wyrządzone przez drutowce dochodzą do 30–50%, jednak zazwyczaj nie przekraczają 10–15%.

drutowce ziemniaki

Zwalczanie krok po kroku 

Jeśli chodzi o zwalczanie, to drutowce najpierw należy występić rano, gdy po nocnym obniżeniu temperatury chrabąszcze są jeszcze ospałe. Wystarczy, że pod drzewem rozciągniemy płachtę i strząśniemy je z gałęzi, a następnie unicestwimy. Chrabąszcze znajdujące się w koronach dużych drzew lepiej jest jednak zwalczać środkami chemicznymi. Aby przeciwdziałać pojawieniu się szkodników należy pamiętać o likwidacji nieużytków, ugorów oraz zadarnień, gdzie chętnie żerują i składają jaja. 

Warto pamiętać, żeby przed posadzeniem rozsady warzyw sprawdzić pole na obecność drutowców. Do określenia progu zagrożenia przez drutowce należy pobrać próbki gleby z pola. 

Jeżeli planujemy zagospodarować glebę, która jest już opanowana przez pędraki i drutowce, powinniśmy zastosować środki chemiczne. Używami ich co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanym zasiewem lub zasadzeniem roślin. 

Przeczytaj też: Ochrona ziemniaków przed szkodnikami – wszystko, co musisz wiedzieć

castorama.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023