O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-06-2021

Autor: Monika Faber

Drony, satelity i inne technologie dla rolników

Drony

Pfeifer & Langen Polska S.A. zapewnia kompleksowe wsparcie swoim plantatorom – od profesjonalnego doradztwa agrotechnicznego aż po nadzór nad plantacjami. Od ponad roku do tego celu wykorzystuje również drony. Fotografie z dronów pomagają ustalić obsadę roślin, dokładnie określić stopień zachwaszczenia plantacji oraz rozpoznać skalę porażenia przez różne patogeny. Na podstawie tych informacji plantatorzy Pfeifer & Langen Polska S.A. otrzymują lepsze doradztwo agrotechniczne i dodatkowe informacje o swoich polach.

Drony pomogą rolnikom

Drony są wyposażone w kamery multispektralne, czyli takie, które wykonują fotografie nie tylko przy użyciu światła widzialnego, ale również w zakresach niewidzialnych dla ludzkiego oka: mikrofal, podczerwieni oraz ultrafioletu.
Światło, które pada na chwasty lub rośliny buraka zaatakowane patogenem, ma inną długość i częstotliwość fali niż światło odbite od zdrowych buraków. Dlatego zdjęcia multispektralne mogą być dobrym narzędziem do oceny produktywności gleby i stanu zdrowotnego rośliny.

Zakres wystąpienia danej choroby czy szkodnika na plantacji można szybko ustalić za pomocą drona wyposażonego w odpowiednie kamery. Standardowa metoda, czyli lustracja plantacji a następnie obserwacje pod mikroskopem lub analizy laboratoryjne, jest wolniejsza i mniej precyzyjna – tłumaczy Marcin Polowczyk, pracownik Pfeifer & Langen Polska S.A., członek projektu, w którym są wykorzystywane drony w doradztwie rolniczym.logo pfeifer langer SA

Drony, ale i satelity

Pfeifer & Langen Polska S.A. przy pomocy programów opartych na sztucznej inteligencji chce w przyszłości wspierać plantatorów przez dokładne doradztwo z wykorzystaniem fotografii z dronów i zdjęć satelitarnych.

Satelity robią zdjęcia dużych obszarów w regularnych odstępach czasu. Nie ogranicza ich na przykład wiatr, który często nie pozwala latać dronem. Z kolei zachmurzenie może powodować brak zdjęć satelitarnych lub nieodpowiednią ich jakość. Obydwie techniki robienia zdjęć wzajemnie się uzupełniają – tłumaczy Polowczyk.

Takie analizy mogą pomóc w bardzo dokładnej charakterystyce pola, na którym uprawiane są buraki cukrowe. – Wsparcie w tym zakresie daje możliwość lepszego wykorzystania potencjału produkcyjnego, który jest w posiadaniu naszych plantatorów. Lepsze plony cukru oznaczają większą opłacalność uprawy buraków, a większa skala produkcji cukru w Polsce oznacza niższe koszty i większą konkurencyjność naszego produktu na rynku europejskim i światowym – wyjaśnia Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A.

Czytaj także: Nowe technologie dla rolnictwa - spotkanie z ministrem rolnictwa

Pfeifer & Langen Polska S.A. oprócz szerokiego programu doradztwa w uprawie buraków, oferuje swoim plantatorom szereg usług agrotechnicznych w tym: siew buraków w technologii strip-til, uprawki międzyrzędowe, zbiór buraków, czy konserwacje wysłodków w rękawach foliowych i w balotach.

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.

swiatrolnika.info 2023