Talk icon

Informacje

27-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Doradca Zełenskiego: Mamy zapasy zboża, ale trzeba odblokować porty

zapasy zboża

Ołeh Ustenko stwierdził, że Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku.

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dodał, że mimo to potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego. Ustenko zaznaczył, że wojska rosyjskie ostrzeliwują statki, które pojawiają się na Morzu Czarnym. Przed rosyjską inwazją Ukraina co miesiąc eksportowała przez Morze Czarne ponad 6 mln ton zboża.

Ukraina ma zapasy zboża

,,Ukraina posiada wystarczające zapasy zboża, by zaspokoić wewnętrzny i światowy popyt co najmniej do końca 2022 r., a także w 2023 r., ale w tym celu muszą być zatrzymane wszystkie działania bojowe na Morzu Czarnym” – powiedział doradca prezydenta ds. gospodarczych, cytowany w czwartek wieczorem przez biuro szefa państwa.

Według Ustenki Rosja od początku agresji planowała blokadę ukraińskich portów, by wywołać światowy kryzys żywnościowy i jak najsilniej naciskać na Zachód.

,,Rosja chciała wykorzystywać żywność jako broń" – zauważył.

Ustenko zaznaczył, że wojska rosyjskie ostrzeliwują statki, które pojawiają się na Morzu Czarnym.

,,Jeśli walki byłyby wstrzymane, moglibyśmy zrobić to (eksportować zboże – PAP) prawie od razu, bo mamy dostęp do głównych portów. (...) Uważam, że jedyny sposób dostarczenia zboża na światowe rynki, to zatrzymanie wojny albo przynajmniej zatrzymanie wszystkich działań bojowych na Morzu Czarnym" – przekazał amerykańskiemu "Newsweekowi".

Jak czytamy na stronie biura prezydenta, przed rosyjską inwazją Ukraina co miesiąc eksportowała przez Morze Czarne ponad 6 mln ton zboża. Obecnie w związku z blokadą portów przekierowano eksport na szlaki kolejowe i drogowe, które jednak mają niższą przepustowość; np. w kwietniu koleją wywieziono 617 tys. ton zboża.

zapasy zboża

Czytaj też: Ukraina nie wierzy, że Zachód siłą odblokuje ukraińskie porty

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023