Talk icon

Informacje

23-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Chcesz złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022? Lepiej się pospiesz

Dopłaty bezpośrednie 2022

Nie zwlekaj! Dopłaty bezpośrednie 2022 mają nabór jedynie do 31 maja 2022 roku. Od ubiegłego roku dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022. Do tej pory ARiMR przyjęła ponad 1 mln takich wniosków. Pierwotnie o dopłaty bezpośrednie i obszarowe PROW można było ubiegać się do 16 maja 2022 roku. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podjął decyzję o wydłużeniu naboru.

Dopłaty wchodzą w życie

Rolnicy, którzy złożą dokumenty po tym terminie – jednak nie później niż do 27 czerwca 2022 r. – będą mieli pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do złożonych w terminie wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 15 czerwca 2022 r.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022 z PROW można przesyłać wyłącznie elektronicznie. W tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus. Dane dostępu, czyli login i hasło, z których dotychczas korzystali rolnicy ubiegający się o dopłaty, nie zmieniły się. Ci, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Dotychczas skorzystało z niej ok. 11,5 tys. osób.

Dopłaty bezpośrednie 2022 i dopłaty do nawozów

Dopłaty bezpośrednie 2022 to niejedyne dopłaty jakie rolnik może w najbliższym czasie zdobyć. Wnioski o dopłaty do nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br. można składać do 16 maja. Dopłaty wyniosą 250 i 500 zł do hektara. Od 25 kwietnia rolnicy mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Nabór potrwa do 16 maja 2022 r.

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że sam czas terminów zakupu nawozów nie zostanie wydłużony, gdyż program pomocowy został zatwierdzony przez Komisję Europejską, a każda zmiana spowodowałaby jej ponownej akceptacji. Nawozy stały się problemem dla całego europejskiego rolnictwa.

Pomoc przyznawana zostanie w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na wniosek tego producenta złożony na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR.

Czytaj również: Producenci warzyw szklarniowych otrzymają wsparcie? Jest odpowiedź MRiRW

GOV/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023