Talk icon

Informacje

07-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dofinansowanie do wymiany kopciuchów w Poznaniu tylko do końca lipca

Dofinansowanie do wymiany kopciuchów

To ostatania szansa, aby zyskać dofinansowanie do wymiany kopciuchów w Poznaniu. Wnioski będą przyjmowane do końca lipca.

Do końca lipca w Poznaniu przyjmowane są wnioski w ramach miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w likwidacji kopciuchów. W tym roku na realizację projektu miasto przeznaczyło 15 mln zł. Wysokość dofinansowania zależy od tego, jaki nowy sposób ogrzewania wybierze mieszkaniec Poznania.

Dofinansowanie do wymiany kopciuchów do końca lipca

Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie do wymiany kopciuchów do 12 tys. zł – w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne, do 15 tys. zł – przy wymianie pieca na pompę ciepła, do 20 tys. zł  w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Miasto przypomniało, że od 2024 r. posiadaczom starych, bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Osoby, które mają stary piec centralnego ogrzewania, powinny zlikwidować go do końca 2023 r., a korzystający z pieców kaflowych do końca 2025 r.

Wnioski o dofinansowanie do wymiany kopciuchów można składać do 31 lipca za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub w formie papierowej w siedzibie wydziału kształtowania i ochrony środowiska.

Dofinansowanie do wymiany kopciuchów Poznaniacy

Miejski program Kawka Bis

Kawka Bis to miejski program dotacyjny wspierający likwidację ogrzewania opartego na węglu czy drewnie i zastąpieniu go innym ekologicznym sposobem ogrzewania.

Poznański magistrat podał, że do tej pory przygotowano ponad 400 umów na kwotę blisko 6 mln zł. Ponad 60 inwestycji zostało już zrealizowanych. Wysokość dofinansowania do wymiany kopciuchów zależy od tego, jaki nowy sposób ogrzewania wybierze mieszkaniec Poznania.

Ograniczenia i zakazy dotyczące używania w Poznaniu instalacji, w których następuje spalanie paliw, wprowadziła tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 r.

Czytaj też: Dodatkowe 60 mln na kopciuchy w Małopolsce. Wymień przestarzały piec

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023