O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Dobre sąsiedztwo warzyw podstawą zwalczania chorób i szkodników

Dobre sąsiedztwo warzyw

Planując własny ogródek, musimy zadbać o dobre sąsiedztwo warzyw. Rośliny dzięki ułożeniu mogą się wspierać przy walce z chorobami i szkodnikami.

Jednym ze sposobów na odpowiednie rozplanowanie swojego warzywnika jest uprawa współrzędna. Polega ona na uprawie wyselekcjonowanych różnych warzyw na jednej grządce. Taka mieszanka z pewnością sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. W niektórych przypadkach warto zastosować międzyplony. Oznacza to, że po pierwszym zbiorze można wysiewać inne rośliny.

Niektóre warzywa ze sobą współgrają

Jednakże nie służy to lepszym plonom. Takie zasianie zapobiega degradacji gleby, dostarczając jej nowe składniki odżywcze i dodatkową porcję azotu. Należy pamiętać, że przekopanie nastąpiło przed wydaniem owoców i zakwitnięciem rośliny, aby nie zaczęły pobierać z ziemi składników mineralnych. Ponadto trzeba zadbać  o prawidłowy płodozmian na klombie. Musi być wystarczająco dużo czasu, zanim bliźniacze gatunki będą mogły zostać ponownie zasiane na ich starej ziemi.

Dla przykładu, dobre sąsiedztwo warzyw w przypadku cukinii, to ogórki, dynie, oraz owoce jak melony i arbuzy. Należą do jednego gatunku i przechodzą te same choroby. Na dynię pozytywnie wpływa bliskość cebuli, która ma silny zapach przyciągający szkodniki. Natomiast ogórki dobrze współgrają z cebulą, zieloną fasolką, selerem, burakami, kapustą i czosnkiem. Te warzywa pomagają ogórkom szybko rosnąć, zachować zdrowie i zapewnić brak chorób.

Dobre sąsiedztwo warzyw

Dobre sąsiedztwo warzyw i czosnku

Dobre sąsiedztwo warzyw to również czosnek. Ta roślina dobrze przyjmuje sąsiedztwo. Jej silny zapach odstrasza wiele owadów, co pomaga także sąsiadom. Mszyce i nicienie w glebie nie lubią tego ogromnie. Jeśli czosnek znajdzie się w tym samym lub tym samym rzędzie co truskawki, zadba o nie w walce z szarą zgnilizną. Nawet rośliny znajdujące się w pobliżu korzystają z czosnku, ponieważ odstrasza chomiki. Pomidory i buraki  również będą zachwycone jego obecnością.

Tymczasem, buraki lubią sąsiedztwo pomidorów, ponieważ pomagają im we wzroście. Jednakże nie należy sadzić tam fasoli, która spowalnia rośnięcie wielu kombinacji, w której skład wejdą buraki i kapusta.

Niektóre warzywa pomagają innym we wzroście. Mogą one uwalniać specjalne substancje, które pomagają sąsiadom  lepiej rosnąć. Długa tradycja siewu marchwi i cebuli znana jest  od pokoleń. Nie bez powodu, bo to jedna z najbardziej udanych i gotowych do uprawy kombinacji. Bardzo silny zapach cebuli trzyma wiele szkodników z dala od sąsiadów np. marchwi. Z drugiej strony, dzięki marchwi, przedstawiciele śmietki cebulanki.

Czytaj również: Choroby buraków cukrowych to nie tylko chwościk. Jak je zwalczać?

Wykonczony.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023