Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Delfiny masowo giną na Morzu Czarnym. To przez głupotę Rosjan

delfiny

Delfiny stanowią postronne ofiary rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ponad 5 tysięcy tych zwierząt mogło paść w wyniku działań wojennych na morzu. 

„Ponad 5 tysięcy delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku inwazji Rosji na Ukrainę z powodu rosyjskich ostrzałów i manewrów” – uważa ukraiński biolog Iwan Rusew, na którego wypowiedź powołuje się we wtorek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Delfiny masowo giną na morzu

Rusew, pracownik Parku Narodowego Tuzłowskie Limany na południu Ukrainy, powiedział, że nie więcej niż 5 proc. wszystkich martwych zwierząt zostaje wyrzuconych na brzeg, a pozostałe 95 proc. opada na dno morza i pozostaje nieodnotowane.

W związku z tym liczba martwych delfinów może być w rzeczywistości znacznie wyższa.

"Nie można ich wykryć i policzyć z brzegu, więc uważamy, że podczas wojny rosyjskich barbarzyńców przeciwko Ukrainie zginęły już nawet dziesiątki tysięcy delfinów" – przekazał biolog w wypowiedzi dla grupy zajmującej się ochroną praw zwierząt Open Cages Ukraine.

Rusew powiedział także, że rosyjskie okręty przyczyniają się do śmierci delfinów żyjących w Morzu Czarnym, ponieważ potężne dźwięki wytwarzane przez sonary mogą źle wpływać na zdrowie zwierząt. "Delfiny wpadają w strefę promieniowania elektromagnetycznego okrętów, co uniemożliwia działanie organów służących do nawigacji i echolokacji" – wyjaśnił Rusew.

Rosja wykorzystuje ssaki wodne do walki

Rumuńskie media donoszą, że rosyjska armia na Morzu Czarnym zaczęła szkolić i wykorzystywać delfiny do swoich operacji wojskowych. Według dziennika “Ziare” wykonane w ostatnim czasie przez Amerykanów zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosjanie umieścili w swojej bazie morskiej w Sewastopolu, na zaanektowanym Krymie, ssaki morskie szkolone do walki. Rosjanie używają inteligencji delfinów do swoich niecnych celów. Delfiny mają być według ekspertów wojskowych przygotowane do działań służących ochronie rosyjskiej floty przed ewentualnym atakiem okrętów podwodnych wroga.

Media w Rumunii odnotowują, że wspomniane saki morskie wyposażone w uprzęże z kamerami monitorującymi mogą być pomocne nie tylko w obronie marynarki wojennej, ale też w wydobywaniu przedmiotów lub w celu odstraszania nurków przeciwnika.

delfiny

Czytaj także: Agresywny delfin pogryzł dwie osoby przy plaży w Japonii

PAP/fot. Pixabay


 

swiatrolnika.info 2022