O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Danone sprzedaje udziały w chińskich firmach i przejmuje Dumex

Danone

Danone ogłosił, że zgodził się sprzedać firmie Mengniu Dairy 25% udziałów, które posiada w spółce Yashili oraz sprzeda 20% udziałów w Inner Mongolia Dairy Industry. 

Równolegle firma nabędzie od spółki Yashili pakiet 100% udziałów w spółce Dumex Baby, wytwarzającej produkty dla niemowląt. To ciekawa sytuacja, gdyż marka Dumex została w 2015 r. przejęta przez Chińczyków właśnie od francuskiego giganta. Podkreślił on, że chiński rynek pozostaje strategicznym z punktu widzenia firmy.

Danone chce dopiąć obie transakcje do końca roku

W 2015 roku Chińczycy zapłacili 150 mln euro przy obrotach generowanych przez Dumex w wysokości 500 mln euro. Wówczas produkcja odbywała się w Nowej Zelandii, a surowiec pochodził również z tego kraju. Spółka spodziewa się, że transakcje zostaną dopięte najwcześniej do końca roku, ale nie jest konieczne zsynchronizowanie ich ze sobą.

Chiny pozostają rynkiem strategicznym dla Danone. Mengniu Dairy jest drugą, największą firmą mleczarską w Państwie Środka z obrotami 9,47 mld euro w 2020 r. (po przeliczeniu z juana). Yashili jest zaś firmą kontrolowaną przez Mengniu Dairy. Inner Mongolia Yili Industrial to największa firma mleczarska w Chinach, a jej obroty roczne wyniosły w 2020 r. 12,06 mld euro.

Przypomnijmy, że francuski gigant zawiesił inwestycje w Rosji i zamknął ukraiński zakład.

Danone

Dyrektor generalny Danone, Antoine de Saint-Affrique, powiedział w kwietniu, że jest to część jego planu mającego na celu zwiększenie wzrostu przychodów w celu pozbycia się nierentownych aktywów.

W zeszłym tygodniu firma poinformowała, że ​​sprzeda mniejszościowy udział w argentyńskiej firmie wodociągowej.

Francuski gigant przekazał, że środki pieniężne wygenerowane z ostatniego zbycia – dla którego nie podano żadnych danych – zostaną wykorzystane na spłatę zadłużenia.

Czytaj też: Fiński gigant mleczarski Valio traci olbrzymi rynek w Rosji

forummleczarskie.pl/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023