Talk icon

Informacje

08-07-2021

Autor: Oliver Pochwat

Daniel Żurek: Branża futrzarska chce szczepić norki. Czekamy na "zgadzam się" od ministra rolnictwa

Branża futrzarska chce szczepić norki

Daniel Żurek, hodowca norek amerykańskich, w rozmowie z portalem SwiatRolnika.info odniósł się do braku reakcji Ministerstwa Rolnictwa ws. możliwości szczepienia tych zwierząt przeciwko COVID-19. Jak zauważa nasz rozmówca, inne kraje z powodzeniem stosują szczepionkę, tymczasem Polsce stosuje się profilaktyczne sanitarne wybicie stada.  

ŚwiatRolnika.info: Dlaczego w Polsce nie możemy szczepić norek amerykańskich?

m norki amerykanskie dania 3344Daniel Żurek: To jest pytanie, które należy przekierować do ministra rolnictwa, bo to on nie wyraża zgody. My jako związki aplikowaliśmy kilkukrotnie o umożliwienie szczepienia norek amerykańskich na COVID, Są opracowane szczepionki. Stany Zjednoczone, Rosja, Finlandia mają szczepionkę. Aplikowaliśmy kilkukrotnie o umożliwienie szczepień, lecz minister rolnictwa konsekwentnie nie podejmuje działań w tej sprawie.

Branża od kilku miesięcy jest gotowa na zaszczepienie norek przeciw COVID-19 na koszt własny. Minister rolnictwa, jedyne co powinien zrobić, to powiedzieć "zgadzam się".

ŚwiatRolnika.info: Skąd wynika niechęć ministerstwa rolnictwa, skoro w innych krajach szczepi się norki amerykańskie?

Daniel Żurek:  Wydaje mi się, że przyczyną braku szczepień norek amerykańskich w Polce jest chęć zakazania hodowli zwierząt futerkowych. Jeżeli zwierzęta są zaszczepione, to wtedy odchodzi nam pretekst do uboju sanitarnego zwierząt. W tej chwili jest forsowany i stosowany pogląd, że zwierzęta należy uśpić dlatego, że stanowią rezerwuar wirusa COVID-19. To jest oczywiście nieprawda. Na dzień dzisiejszy pracownicy ferm norek są zaszczepieni przeciw COVID-19. Nie ma żadnych badań naukowych stwierdzających, że norki są jakimiś szczególnym rezerwuarem wirusa COVID-19. Szczepionki definitywnie obaliły ten pogląd. Natomiast brak zgody na szczepionki powoduje, że ten pogląd wciąż można forsować, powielać i uzewnętrzniać.

Świat Rolnika: Koty i psy też mogą złapać COVID-19, jednak nikt nie postuluje usypiania pupili domowych.

Daniel Żurek: Nie tylko koty i psy. Jest około 40 gatunków zwierząt wrażliwych na COVID-19 w tym koty, psy, świnie.

swiatrolnika.info 2023