O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Czy Anwil też obniży cenę nawozów? Firma: Analizujemy sytuację

Anwil

Anwil prowadzi analizy, od których uzależnia decyzję o obniżce cen nawozów w najbliższym czasie. Firma podejmuje decyzje w oparciu o aktualne uwarunkowania rynkowe.

Grupa Azoty poinformowała, że obniży ceny produkowanych przez nią nawozów. Z kolei Anwil, należący do Grupy Kapitałowej PKN Orlen, stwierdził, że na bieżąco analizuje i monitoruje sytuację na rynku gazu i energii i to na podstawie tych analiz zdecyduje o ewentualnej obniżce.

Czy Grupa Anwil też obniży cenę nawozów?

We wtorek Grupa Azoty poinformowała, że ceny produkowanych przez nią nawozów spadną poniżej 4 tys. zł za tonę. PAP zapytał drugiego pod względem wielkości producenta nawozów na polskim rynku – spółkę Anwil należącą do Grupy Kapitałowej PKN Orlen – czy również planuje obniżkę cen swoich produktów.

,,Analizujemy obecne uwarunkowania rynkowe. Decyzje będą podejmowane w najbliższym czasie" – stwierdziła firma w przekazanej PAP odpowiedzi.

,,Anwil na bieżąco analizuje i monitoruje sytuację na rynku gazu i energii. Spółka działa transparentnie, a ceny naszych produktów odzwierciedlają bieżące notowania gazu. Firma będzie podejmowała kolejne decyzje w oparciu o aktualne uwarunkowania rynkowe" - podkreślono.

23 sierpnia br. Anwil poinformował, że czasowo wstrzymuje produkcję nawozów azotowych. Powodem był gwałtowny wzrost w Europie cen gazu ziemnego - głównego surowca wykorzystywanego przy wytwarzaniu nawozów azotowych. Spółka wskazała wówczas, że ceny gazu ziemnego tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41 proc. z 200,4 euro za MWh (15 sierpnia br.) do 282,8 euro za MWh (23 sierpnia br.). Zaznaczono, że od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218 proc., z 88,9 euro za MWh 24 lutego br. 29 sierpnia br. Anwil podjął jednak decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych.

Anwil

Grupa Azoty w podobnej sytuacji

Również Grupa Azoty informowała w sierpniu o zatrzymaniu lub ograniczeniu produkcji nawozów w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. M.in. wstrzymano prace instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 w Tarnowie. Ponadto zakłady Grupy Azoty w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro. Z kolei Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podjęła decyzję o ograniczeniu z dniem 24 sierpnia pracy instalacji do minimum, tj. do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.

12 października br. Grupa Azoty przekazała, że w związku ze zmianą warunków rynkowych zarząd spółki podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu i poliamidu 6 w Tarnowie. Informując 18 października o obniżeniu cen nawozów azotowych poniżej 4 tys. zł za tonę, Grupa Azoty zastrzegła, że w razie zmiany sytuacji na rynku gazu produkcja nawozów może zostać ponownie wstrzymana lub ograniczona.

Czytaj też: Grupa Azoty obniżyła ceny swoich nawozów azotowych

PAP/fot.Anwil

swiatrolnika.info 2023