Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Czternaste emerytury? Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłaty

czternaste emerytury

ZUS jest już gotowy, aby wypłacić czternaste emerytury – takie zapewnienie przekazał przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

„Czekamy na 25 sierpnia, wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie” – zapewnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł.

Czternaste emerytury, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenia pieniężne, trafią w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Czternaste emerytury ruszą terminowo?

Jak zapewnia prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska pierwsze wypłaty świadczeń ruszą zgodnie z planem.

"ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy tylko na termin 25 sierpnia. Wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie" – przekazała szefowa ZUS.

Przypomniała, że czternaste emerytury są zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. "Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą +złotówka za złotówkę+" – wskazała prof. Uścińska.

czternaste emerytury

Czternastka już 25. sierpnia

Jak dodała, w ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

"Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze" – podkreśliła prezes ZUS.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Czytaj także: Czternasta emerytura na stałe? Maląg: Trwają prace nad ustawą

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023