Talk icon

Informacje

04-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Czternasta emerytura na stałe? Maląg: Trwają prace nad ustawą

Czternasta emerytura

Minister Marlena Maląg potwierdziła, że trwają prace nad ustawą, dzięki której czternasta emerytura zostałaby wprowadzona na stałe.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej dodała, że ostateczny kształt projektu ustawy zostanie przedstawiony na początku 2023 r. Maląg przypomniała, że wypłaty tegorocznej ”14-stki” ruszą 25 sierpnia i w sumie wyniosą ponad 11 mld zł. Dodała, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby dostać 14. emeryturę.

Czternasta emerytura będzie świadczeniem stałym

Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w czwartek w Studiu PAP pytana, co z pracami nad ustawą, dzięki której czternasta emerytura miałaby być świadczeniem stałym, poinformowała, że "oczywiście prace nad taką ustawą trwają".

,,Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe" – powiedziała minister.

Maląg przypomniała, że dziś seniorzy mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa – 9 mln emerytów dostanie 14. emeryturę, wypłaty ruszą 25 sierpnia i w sumie wyniosą ponad 11 mld zł. Dodała, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby dostać 14. emeryturę.

,,To jest proces automatyczny, wsparcie dla emerytów w tym trudnym czasie" – podkreśliła.

,,Zależy nam przede wszystkim na tym, by polityka senioralna była oparta na silnym wsparciu, także finansowym" – powiedziała.

Szefowa MRiPS przypomniała, że w poprzednim roku czternasta emerytura wypłacana była w IV kwartale roku.

,,W tym roku dlatego właśnie sierpień, bo tak szacowaliśmy, że może być szczyt inflacji, tej wysokiej inflacji spowodowanej wojną na Ukrainie i sankcjami" – powiedziała.

Czternasta emerytura

Czytaj też: Czternasta emerytura bez składania wniosku. Wypłaty z urzędu

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023