O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Czereśnia Summit – kanadyjska odmiana czereśni z Summerland

Czereśnia Summit

Czereśnia Summit została uzyskana przez kanadyjską stację badawczą Summerland w 1973 roku z krzyżówki czereśni o odmianach Van i Sam.

Wielkość owoców, ich sercowaty kształt i dobry smak sprawiają, że jest to czereśnia bardzo ceniona w handlu i uzyskuje się dobre ceny sprzedaży tej odmiany czereśni. Drzewo najlepiej sadzić na słonecznym, lekko przewiewnym stanowisku. Preferuje glebę piaszczysto-gliniastą, umiarkowanie wilgotną i żyzną.

Czereśnia Summit – charakterystyka

Czereśnia Summit jest samosterylna, należy do I grupy zapylaczy i późno kwitnie (drugi tydzień kwietnia). Wśród innych odmian mogą ją zapylać Sunburst (III grupa), Sylvia (IX grupa), Van (II grupa). Tradycyjnie Summit był zapylany przez Sunburst, choć nie jest on dobrym zapylaczem dla Summit.

Odmiana ta jest odporna na choroby. Zapylenie szczytu wymaga obecności innych odmian kwitnących w tym samym czasie. Najlepsze efekty można uzyskać, sadząc ją z odmianami Van, Lapins, Bing, Hedelfińska.

Czereśnia Summit jest klasyfikowana jako odmiana o średniej produktywności. Doświadczenia sadowników z drzewami tej odmiany, to nawet kilka lat zerowego obciążenia (zbiór nieopłacalny), inne z raczej niewielkim obciążeniem i kilka bardzo sporadycznych lat z bardzo wysoką produkcją.

czereśnia summit

Czereśnia Summit jest bardzo żywotna

Czereśnia Summit jest żywotna, a drzewo ma wzniesiony pokrój. Te cechy sprawiają, że trzeba szczególnie uważać przy przycinaniu czereśni. Owoce mają wielkość 29-30 mm i sercowatą formę. Summit osiąga dojrzałość, gdy jej skórka ma czerwony kolor. Miąższ jest soczysty o słodko-winnym smaku. Określany przez koneserów jako bardzo smaczny. Drzewo najlepiej sadzić na słonecznym, lekko przewiewnym stanowisku. Preferuje glebę piaszczysto-gliniastą, umiarkowanie wilgotną i żyzną. Optymalne pH mieści się w przedziale 6,5-7,0.

W celu stymulowania przyszłego wzrostu drzewo należy przycinać w pierwszym roku bezpośrednio po posadzeniu. Cięcie formujące powinno być wykonane na głównym pniu, 20 cm powyżej miejsca, z którego będą wyrastać planowane przyszłe gałęzie. Należy także przyciąć pozostałe gałęzie, skracając ich długość o jedną trzecią. Najlepszą porą na przycinanie wiśni jest coroczna wiosna.

Czytaj też: Polskie czereśnie i maliny zaczynają się pojawiać na targach

excelentesprecios.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023