O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Czereśnia ptasia – drzewo owocowe występujące w lasach

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny różowatych. W Polsce rośnie dziko w całym kraju, od nizin po pogórze i niższe tereny górskie.

Rodzime obszary występowania wiśni ptasiej to Europa oraz Azja Zachodnia i Kaukaz. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju, od nizin po pogórze i niższe tereny górskie jednak głównie na południu kraju. Jest w wielu odmianach powszechnie uprawiana jako drzewo owocowe. Najgrubsza czereśnia w Polsce ma 356 cm obwodu i 22 metry wysokości.

Czereśnia ptasia – morfologia 

Chociaż jest to drzewo owocowe, może rosnąć również w lesie. Jest to gatunek, który potrafi osiągnąć wysokość do 30 m i dożywa 120 lat. Pień czereśni jest prosty, konary ustawione pod kątem ostrym tworzą luźną, jajowatą koronę. Drzewa samotne mają krótki pień i szeroką, regularną koronę.

Kora w młodości jest gładka, czerwonobrązowa,  na starych pniach często łuszczy się okrężnymi pasmami. Liście czereśni są odwrotniejajowate i na szczycie zaostrzone, długości od 6 do 15 cm, na brzegu ostro piłkowane, od spodu owłosione. 

Drzewo kwitnie w kwietniu i maju, pokrywając się białymi kwiatami. Z nich powstają kuliste, ciemnoczerwone owoce, które nie są tak smaczne jak czereśnie, które rosną na drzewach w sadzie. Są bardzo gorzkie. Dojrzewają od maja do późnego lipca, w niższych położeniach górskich nawet dopiero w sierpniu.

Czereśnia ptasia

Ekologia 

Owoce są chętnie zjadane przez liczne gatunki ptaków i ssaków, które trawią miąższ owoców i rozsiewają nasiona w swoich odchodach. Liście z kolei dostarczają pożywienia niektórym zwierzętom.

W polskich lasach czereśnia ptasia rośnie jako gatunek domieszkowy, w lasach liściastych i mieszanych. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych jest to gatunek charakterystyczny dla All. Carpinion. Wymaga bardzo dobrych warunków glebowych. Lubi żyzne gleby bogate w węglan wapnia, powstałe z glin i lessów.  W górach rośnie jednak także na glebach szkieletowych na podłożu z fliszu karpackiego. Preferuje miejsca o dużej wilgotności gleby. Cechuje ją światłożądność – stąd szybki wzrost w okresie młodocianym i w pierwszej połowie życia. Dożywa zazwyczaj 80–100 lat.

Najgrubsza czereśnia w Polsce (na terenie Lasów Państwowych) rośnie w Myscowej, na stokach góry Polana w Beskidzie Niskim i ma 356 cm obwodu i 22 metry wysokości.

Czytaj też: Polskie czereśnie i maliny zaczynają się pojawiać na targach

wikipedia/fot. wikimedia ,Joanna Boisse 

 

swiatrolnika.info 2023