O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Czekasz na dopłaty? Faktury za nawozy możesz złożyć do końca maja

nawozy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że faktury za zakupione nawozy będzie można składać do końca maja.

Do 16 maja potrwa nabór wniosków o dopłaty do nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br. Dopłaty wyniosą 250 i 500 zł do hektara. Od 25 kwietnia rolnicy mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Nabór potrwa do 16 maja 2022 r.

Wydłużony czas składania faktur

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że sam czas terminów zakupu nawozów nie zostanie wydłużony, gdyż program pomocowy został zatwierdzony przez Komisję Europejską, a każda zmiana spowodowałaby jej ponownej akceptacji. Nawozy stały się problemem dla całego europejskiego rolnictwa.

Pomoc przyznawana zostanie w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na wniosek tego producenta złożony na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR.

Do wniosku o dopłaty do nawozów należy dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej, dokumentujące zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. W przypadku ich braku, wyliczenie pomocy nastąpi na podstawie średniej ceny danego typu nawozu mineralnego, ogłoszonej przez ministra rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

nawozy

Nawozy problemem rolników

Nawozy cały czas drożeją. W najbliższych miesiącach ceny na rynkach światowych najprawdopodobniej będą nadal rosły – przekazali analitycy rolni Banku PKO BP.

Jak dodają za dalszymi podwyżkami “przemawiają za tym nadal bardzo wysokie ceny gazu ziemnego w Europie”. Stanowi nawet do 80% kosztów wytworzenia nawozów azotowych, ale również sól potasowa i fosforyty. Sytuację pogorszyła także wojna rosyjsko-ukraińska. Zarówno Rosja, jak i Białoruś, mają duże znaczenie w światowej produkcji i handlu nawozami.

W ostatnich tygodniach obserwujemy znaczący wpływ wojny Rosji z Ukrainą na ceny nawozów. Zdaniem analityków rolnych z PKO BP, niewiele się w tej sprawie zmieni.

“Drożeją wszystkie rodzaje nawozów oraz surowce potrzebne do ich wyprodukowania – przede wszystkim gaz ziemny, który stanowi nawet do 80% kosztów wytworzenia nawozów azotowych, ale również sól potasowa i fosforyty” – informują analitycy PKO BP.

Czytaj również: Jakie dopłaty do nawozów dostanie rolnik? Podajemy przykłady

wir.org.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023