O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych? Glapiński: To mało prawdopodobne

podwyżki stóp procentowych

Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp procentowych stają się mało prawdopodobne – napisał Adam Glapiński. 

Prezes NBP w liście do uczestników odbywającego się w Warszawie Forum Bankowego dodał, że jest również za wcześnie, aby rozważać obniżki stóp.

Glapiński: Podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne

„Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp stają się mało prawdopodobne, ale jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach. Musimy mieć pewność, że inflacja spadnie w sposób trwały. Należy też dodać, że obecny poziom stóp NBP należy uznać za właściwy” – napisał prezes NBP Adam Glapiński w liście odczytanym w środę podczas Forum Bankowego.

Szef banku centralnego odniósł się także do kwestii zagrożeń, jakie stoją przed sektorem bankowym. Zwrócił uwagę m.in. na wzrost ryzyka prawnego umów kredytów walutowych, wynikający ze stanowiska Rzecznika Generalnego TSUE. Rzecznik uznał, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za kapitał w sytuacji, kiedy umowa kredytu została uznana za nieważną.

„O ile nie zaproponują państwo korzystniejszych warunków ugód, to można się spodziewać regresu tego procesu” – napisał prezes NBP w swoim liście. 

„Można żałować, że program ugód nie został wprowadzony na szeroką skalę, kiedy nawoływał do tego bank centralny” – dodał.

Zobacz także: Minister finansów: Inflacja powinna zacząć spadać od marca

podwyżki stóp procentowych

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023