O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Copa-Cogeca: Zielona WPR wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku

Copa-Cogeca

Zielona Wspólna Polityka Rolna ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Organizacje skupione w Copa-Cogeca alarmują, że pozostało coraz mniej czasu na wprowadzenie modyfikacji. 

W zeszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne na temat wpływu strategii „Od pola do stołu” na rolnictwo i systemy żywnościowe. W trakcie spotkania m.in. eksperci z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Wagenigen University przedstawili swoje raporty. Wniosek jest jeden – Zielony Ład zagraża produkcji rolnej w całej Europie.

Rozmowy o skutkach Zielonego Ładu w PE 

Podczas spotkania w w Parlamencie Europejskim, gdzie odbyło się wysłuchanie publiczne na temat wpływu strategii „Od pola do stołu” na rolnictwo i systemy żywnościowe, eksperci z m.in.  Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Wagenigen University przedstawili swoje raporty. Z raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wynika, że wprowadzenie Zielonego ŁaduCopa-Cogeca_Zielony_Ład.jpg w rolnictwie doprowadzi do 12% spadku produkcji rolniczej oraz wzrostu cen żywności o 17%.  Zdaniem amerykańskich ekspertów rolnicze dochody w UE spadną o 16%.

Z kolei naukowcy z holenderskiego Wagenigen University zwracają uwagę, że Zielony Ład doprowadzi do obniżenia produkcyjności i znacznych strat w plonach. Jeden ze scenariuszy zakłada, że w Polsce produkcja jabłek spadnie o 50%, rzepaku o 18%, buraków cukrowych 23%, a chmielu 16%.

Organizacje skupione w Copa-Cogeca zwracają uwagę, że zielona Wspólna Polityka Rolna ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Pozostało bardzo mało czasu. 

Copa-Cogeca alarmuje

Już po raz kolejny Copa-Cogeca domaga się od Brukseli opracowanie oceny wpływu Zielonego Ładu na europejskie rolnictwo. Zdaniem organizacji potrzebne jest jedno kompleksowe badanie dotyczące wpływu proponowanych zmian na europejskiej rolnictwo.

 "Badania wpływu każdej  propozycji legislacyjnej oddzielnie nie dadzą żadnego wglądu w to, co naprawdę wydarzy się jutro w naszych gospodarstwach, w importowanych kontenerach, na rachunkach finansowych i co stanie się z cenami, które ludzie widzą na półkach sklepowych. Jeśli Komisja Europejska jest w stanie określić tak ambitne cele to powinna być także w stanie ocenić ich wpływ! To takie proste" – pisze Jean-Pierre Fleury.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk o Zielonym Ładzie: Trzeba go umiejętnie wdrożyć

fbzpr.org.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023