Informacje
08-11-2023
Biohacking to termin, który pojawia się coraz częściej, ale co on właściwie oznacza?
Na czym polega i w jakich sytuacjach może okazać się rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym?
Idea biohackingu - czyli na czym to polega?
Sam termin biohacking jest trudny do zdefiniowania, jest pojęciem niezwykle szerokim, które tłumaczyć można na różnych płaszczyznach. Główną ideą jest to, żeby zadbać o siebie poprzez sterowanie różnymi procesami w życiu, aby umożliwić organizmowi optymalną regenerację i wyciągać maksymalne korzyści zdrowotne. Dla osób, które cenią sobie koncepcję i starają się wprowadzać jej założenia w życiu codziennym, organizm jest swoistym systemem biologicznym. Niezwykłym, wyjątkowo złożonym, który każdego dnia narażony jest na działanie licznych bodźców – wewnętrznych, zewnętrznych, środowiskowych, a każdy z nich bardzo mocno oddziaływuje na jego prawidłowe funkcjonowanie. Styl życia, sposób odżywiania, rodzaj słuchanej muzyki – mogą zarówno wspierać ten unikalny biologiczny system, jak również działać na niekorzyść. Zrozumienie tych zależności oraz ich wpływu na kondycję i samopoczucie jest najważniejsze, do skutecznego wprowadzenia biohackingu w codziennym życiu.
Jak wykorzystać biohacking w praktyce?
Metod i obszarów, na jakie można oddziaływać na co dzień wykorzystując ideę biohackingu jest wiele, a tematyka została bardzo szeroko poruszana we wpisach na portalu https://biohacki.pl.
Adaptogeny
Jednym z najważniejszych czynników, które mocno wpływają na jakość życia i organizm człowieka jest stres. Nie bez powodu tak wiele mówi się o konieczności jego redukcji, ponieważ wpływa on wyjątkowo negatywnie na wszystkie procesy życiowe i cały organizm. W biohackingu dużą rolę odgrywają tzw. adaptogeny – ich zadaniem jest redukcja stresu, obniżenie napięcia czy wyciszanie i uspokajanie układu nerwowego w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Adaptogeny są czynnikami, które pozwalają organizmowi na przystosowanie się do zmieniającej sytuacji, muszą one jednak spełniać określone warunki. Podstawowym zadaniem adaptogenów jest normalizujące działanie na organizm, pod warunkiem, że nie jest ono toksyczne. Ważną kwestią, aby zakwalifikować substancję jako adaptogen jest jej pochodzenie – powinno być naturalne, a jednocześnie wykazuje specyficzne, korzystne działanie na organizm, pozwalające na redukcję stresu. Zadaniem adaptogenów jest wspomaganie procesów regulujących stres, który powoduje wydzielanie kortyzolu i adrenaliny. Dodatkowo powinny one wykazywać działanie antyoksydacyjne, zwiększać wydolność organizmu i siłę fizyczną, poprawiać koncentrację itp.
Odpowiednia dieta i znaczenie postu przerywanego
Kolejną ważną kwestia w biohackingu jest zadbanie o odpowiednią sylwetkę, a dokładniej – ograniczenie ilości tkanki tłuszczowej, która w nadmiarze działa na organizm niekorzystnie. Zachowanie odpowiednich proporcji wpływa korzystnie na gospodarkę insulinową, wspomaga metabolizm. W biohackingu wykorzystywana jest idea, zgdnie, z którą osoba określa pory niejedzenia. Najczęściej stosowane są schematy - 8 godzin jedzenia i 16 niejedzenia lub w proporcjach 6 i 18. Zdarza się też schemat 24 godziny jedzenia i 24 godziny niejedzenia, przy czym ważne jest, że w poza okienkiem żywieniowym nie można spożywać żadnych substancji zawierających cukier bądź inne substancje słodzące dodawane do napojów. Zadaniem stosowania postu przerywanego jest unormowanie gospodarki insulinowej. Efekt udaje się osiągnąć, jeśli pacjent odpowiednio restrykcyjnie przestrzega założeń postu przerywanego. Warto dodać, że metoda ta pomaga również obniżyć poziom cholesterolu, obniżyć ciśnienie tętnicze, wpływa korzystnie także na ogólny wzrost sił życiowych.
Nootropiki - dla wspomagania umysłu
Substancje, które wpływają na pamięć i koncentrację, są bardzo ważne, aby czuć się dobrze i pozostawać w doskonałej formie. Dlatego też nootropiki są doceniane w biohackingu, jako sposób na wzmacnianie pamięci, dzięki wspomaganiu pracy neuroprzekaźników. Jednak ich największym zadaniem jest poprawa naturalnych zdolności funkcjonowania mózgu. Pomagają również w jego stymulacji, aby maksymalnie wykorzystywać możliwości. Warto jednak wiedzieć, że ilość substancji klasyfikowanych jako nootropiki jest naprawdę duża, a najlepszym rozwiązaniem jest ich dobór i stosowanie pod okiem lub po konsultacji ze specjalistą. Różne substancje mogą bowiem inaczej wpływać na człowieka, w zależności od dodatkowych, specyficznych, indywidualnych czynników.