O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Poszukiwany od roku francuski ciągnik odnaleziono w Polsce

ciągnik

Pod Sandomierzem znaleziono ciągnik rolniczy, który złodzieje wywieźli tam aż z Francji. Sprzęt o wartości niemal 60 tysięcy złotych w rękach policji.

Choć Sandomierz przeciętnemu Polakowi kojarzy się głównie z gołębiami i działalnością serialowego Ojca Mateusza, okazuje się że w rzeczywistości tamtejsi funkcjonariusze również nie próżnują. Na terenie prywatnej posesji zabezpieczono skradziony pojazd, który oczekuje już bezpiecznie na policyjnym parkingu.

Zguba odnaleziona po roku poszukiwań

W miniony poniedziałek wieczorem mundurowi z Komisariatu Policji w Koprzywnicy uzyskali informację, że na terenie prywatnej posesji w gminie Klimontów (około 20 kilometrów od Sandomierza) może znajdować się pochodzący z kradzieży ciągnik rolniczy.  Następnego dnia rano policjanci podjęli działania, które doprowadziły do ujawnienia i zabezpieczenia ciągnika, który od kwietnia 2021 roku poszukiwany był przez francuską Policję.

Ustalone zostało, że maszyna końcem maja tego roku zakupiona została za kwotę blisko 13 tysięcy euro, za pośrednictwem zagranicznej strony internetowej. Po wpłaceniu ustalonej zaliczki,  wynajęty kierowca przywiózł lawetą ciągnik do kraju. Zagadką w tej sprawie jest to, że maszyna przyjechała bez dokumentów potwierdzających jej legalność, które według zapewnień sprzedającego miały zastać dosłane pocztą.

Odnaleziony ciągnik został zabezpieczony na policyjnym parkingu a jego obecny właściciel przesłuchany. Kolejnym etapem policyjnych działań będzie nawiązanie współpracy z francuską Policją, która pozwoli wyjaśnić zagadkę kradzieży ciągnika.

ciągnik

Ciągnik skradziony nie tylko we Francji

Zaledwie kilka dni temu (10 czerwca) w Niemczech nieopodal polskiej granicy rolnik wraz z policją zablokowali skradzione traktory John Deere. Policja znalazła je w regionie Hintersee w pobliżu granicy z Polską. Właściciel maszyn zawiadomił policję, gdy tylko zauważył, że z pola zniknęły dwa traktory. Ciągniki wyposażone są w nadajniki GPS, co umożliwiło policji z Ueckermünde śledzenie pojazdów w ukierunkowany sposób.

W Polsce natomiast kradzieże ciągników to nieustająca zmora. W ubiegłym roku rolnicy stracili 1154 traktory i maszyny rolnicze, łącznie przez dwa lata ukradziono ich już ponad 2400 sztuk.

Mimo tego po spłacie finansowania część rolników rezygnuje z polisy AC, która zapewnia odszkodowanie na wypadek kradzieży, wykupując tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. To duży błąd, bo średnie ceny AC dla rolników posiadających ciągnik taki jak np. Ursus są o 5 proc. niższe niż przed rokiem, a 5-6 letnia maszyna jest wciąż warta kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto skorzystać z zabezpieczenia swoich maszyn.

Czytaj również: Kradzieże ciągników to plaga. Rolnicy tracą miliardy

Gov/ fot. swietokrzyska.policja/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023