Talk icon

Informacje

17-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Ciągnik Fendt to prawdziwa klasa premium. Poznaj FAKTY!

Ciągnik Fendt

Ciągnik Fendt nie bez powodu jest nazywany maszyną klasy premium. W standardzie marka oferuje o wiele więcej niż konkurencyjne firmy. Są to systemy i rozwiązania techniczne, za które u innych marek trzeba zapłacić lub wcale ich nie posiadają. Nowe ciągniki Fendt mają zamontowane w standardzie m.in. amortyzowaną przednią oś i szeroką paletę systemów informatycznych.

Pierwszy ciągnik Fendt

Niemiecka marka Fendt to ciągniki uważane przez środowisko rolnicze za maszyny premium. Nie bez powodu. Ciągnik w standardzie oferuje wiele systemów i rozwiązań technicznych, które inne marki nie posiadają wgl, albo trzeba za nie zapłacić. Nowe traktory mają zamontowane w standardzie m.in. amortyzowaną przednią oś i szeroką paletę systemów informatycznych, które wspierają w pracy operatora.fendt-g211e99222_1280.jpg

Czas na kilka faktów. W 1928 r. kowal Georg Fendt wraz z synami skonstruowali czterokonny ciągnik napędzany silnikiem benzynowym. Początkowo maszyna miała być wykorzystywana na własne potrzeby, jednak okoliczni rolnicy tak bardzo zainteresowali się nowością, że Fendtowie rozpoczęli pracę nad ulepszoną wersję. W 1930 r. na rynku zadebiutował pierwszy ciągnik Fendt, wyposażony w mocniejszy, sześciokonny silnik Diesel, boczną kosiarkę listwową oraz jednokorpusowy pług. W 1997 r. Fendt wykupiła grupa AGCO, do której należą m.in. marki Ferguson i Challenger.

Największa seria ciągników tej marki miała premierę w 2015 r. Zaprezentowano w tym czasie traktory z serii 1000 Vario. Są to modele: ciągnik Fendt 1038 (396 KM), 1042 (435 KM), 1046 (476 KM) i 1050. Flagowy model owej serii posiada silnik MAN o pojemności 12,4 l generujący moc ponad 500 km. Z kolei we wrześniu 2017 r. Fendt zaprezentował pierwsze ciągniki gąsienicowe w swojej historii: serię 900 Vario MT i 1100 MT. 

Fendt X

Ciągnik Fendt może zaskoczyć każdego, jeśli chodzi o nowe technologie. Marka w 2013 r. przedstawiła nową koncepcję przekazywania napędu z ciągnika na współpracujące z nim maszyny. Jest to projekt Fendt X, który zakłada, że zamiast wykorzystywać do napędzania maszyny mechaniczny wałek odbioru mocy, wykorzystuje się do tego prąd. Prąd jest dostarczany przez specjalne złącze "Fendt X". 

Sprawdź inne tutaj: Ultranowoczesne ciągniki Fastrac – jakimi osiągami mogą pochwalić się te maszyny?

fendt.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022