O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2022

Autor: Michał Rybka

Chwile grozy w Czersku. Daniele rozszarpane przez wilki

wilki

Mieszkańcy gminy Czersk (województwo pomorskie) są zaniepokojeni, ponieważ wilki, które często widywane są w okolicy, znów dobitnie dały o sobie znać.

Co jakiś czas do publicznej informacji przedostają się wiadomości o atakach drapieżników na lokalne gospodarstwa i zwierzęta w nich się znajdujące. Tym razem zwierzęta obrały sobie za cel hodowlę danieli w gminie Czersk. To nie pierwszy raz, kiedy watahy drapieżników atakują zwierzeta hodowlane. Najczęśćiej ich łupem padahą owce, kozy i bydło. Ataki wilków nie ograniczają się już tylko, jak było to kilka lat temu, do południowej części kraju. 

Wataha zaatakowała o świcie

O incydencie poinformował sam poszkodowany – hodowca stada danieli. Makabra z udziałem wilków rozegrała się 21 kwietnia wczesnym rankiem. Wataha postanowiło zaatakować sześć sztuk danieli. Stado danieli w dzień ataku miało znajdować się na ogrodzonej kilkuhektarowej działce – zlokalizowanej kilka kilometrów od Czerska. Ujadanie psów o brzasku sprawiło, że hodowca obudził się i zobaczył, do czego doszło na jego posesji. Mieszkańcy gminy Deszczno również przeżywają niespokojne dni w związku z odkryciem wilków w okolicy.

wilki

Wilki znalazły sposób, aby dostać się do zwierzyny

„Daniele były gonione przez co najmniej kilka wilków po całej działce. Danieli było siedem, została tylko jedna sztuka. Drapieżniki zrobiły sobie dziurę w ogrodzeniu – widoczną na zdjęciu. Chciałem przestrzec mieszkańców. Jak widać wilki w okolicy żyją i potrafią zaatakować” – mówi ku przestrodze mieszkaniec gm. Czersk w rozmowie z portalem wizjalokalna.pl.

Pracownicy Lasów Państwowych oraz myśliwi przestrzegają przed grasującymi drapieżnikami. Często można się na nie natknąć podczas spaceru po lesie i zostać zaskoczonym. Warto wiedzieć również, że weilk jest zwierzęciem wędrownym i potrafi w ciągu kilku dni przemierzyć kilkaset kilometrów, dlatego nigdy nie wiadomo, kiedy możemy się na niego natknąć.

Zobacz także: Populacja wilków i kwestie związane z jej zarządzaniem omawiane przez PE

źródła: wizjalokalna.pl/ fot. pexels
 

swiatrolnika.info 2023