Talk icon

Informacje

07-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Chwasty dwuliścienne – gatunki powodujące największe szkody w zbożach

Chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne pojawiające się w uprawach to istotne zagrożenie dla wielkości plonu. Ich zwalczanie to jeden z fundamentów produkcji zbóż. 

Właściwy oprysk na chwasty umożliwi efektywne ich zwalczanie, jednak należy go tak dobrać, by nie dopuścić do powstania form odpornych na powszechnie stosowane herbicydy. By zabieg był skuteczny, warto wybrać taki oprysk na chwasty, który zwalcza szerokie spektrum gatunków, choć czasami wystarczy środek o węższym działaniu (dobrany do gatunku, który stanowi największy problem). 

Chwasty dwuliścienne zagrażają uprawom zbóż

Chwasty stanowią dla zbóż konkurencję, zabierając światło, wodę i składniki mineralne. Są one często żywicielami dla organizmów chorobotwórczych i szkodników, a także utrudniają żniwa.

W uprawach największe zagrożenie stanowią takie chwasty dwuliścienne jak: chaber bławatek, dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, kąkol polny, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, ostrożeń polny, poziewnik szorstki, przytulia czepna, szarłat szorstki czy tasznik pospolity. Uprawom zbóż zagrażają również bodziszki, przetaczniki, komosy oraz trudne do zwalczenia samosiewy rzepaku czy innych gatunków zbóż.

Chwasty dwuliścienne

Jak skutecznie je zwalczać? 

By skutecznie zwalczać chwasty dwuliścienne w zbożach, trzeba wykonać odpowiednią liczbę zabiegów oraz wybrać właściwy do zwalczenia określonych gatunków oprysk na chwasty. Związane jest to z faktem, że poszczególne gatunki chwastów dwuliściennych różnią się wrażliwością na określone substancje czynne. Dlatego warto wykonać dokładną lustrację pola pod kątem poszczególnych gatunków chwastów. 

Pomocne w tym są atlasy chwastów lub aplikacje na smartfony, w których przedstawiono je w różnych fazach rozwojowych. Szczególnie te drugie mogą być przydatne, gdyż dzięki wykorzystaniu odpowiednich algorytmów oraz sztucznej inteligencji. Niektóre z aplikacji są w stanie rozpoznawać i nazwać poszczególne gatunki roślin. By zabieg był skuteczny, warto wybrać taki oprysk na chwasty, który zwalcza szerokie spektrum gatunków, choć czasami wystarczy środek o węższym działaniu (dobrany do gatunku, który stanowi największy problem). 

Do pierwszej grupy zaliczyć można preparaty zawierające po kilka związków aktywnych, jak np. Axial One, mający w swoim składzie pinoksaden i florasulam oraz Axial Komplett Pak, w którym oprócz pinoksadenu i florasulamu znajdziemy także metsulfuron metylu. Preparaty te zwalczają chwasty dwuliścienne w większości i jedynie nieliczne ich gatunki pozostają odporne. By zwalczyć, warto sięgnąć po inny oprysk na chwasty lub po metody mechaniczne.

Czytaj też: Najpopularniejsze chwasty. Lista jest spora. Sprawdź!

cdr.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022