Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Choroby malin – sposoby na zwalczanie najgroźniejszych odmian

Choroby malin

Choroby malin doprowadzają do strat w plonie, obniżenia jakości owoców, osłabienia wzrostu, a w skrajnych sytuacjach, także zamierania całych krzewów. 

Zlekceważenie niepokojących objawów i brak działań mających na celu zwalczanie chorób malin, prowadzi do rozprzestrzeniania się patogenów w kolejnych latach. Wśród najgroźniejszych i najbardziej powszechnych chorób malin wymienić należy zespół chorób powodujących zamieranie pędów malin, szarą pleśń oraz karłowatość malin.

Grzybowe zamieranie pędów malin

Zamieranie pędów malin, spowodowane przez grzyba Didymella applanata, to najgroźniejsza choroba atakująca maliny. Infekcja następuje w miejscach gromadzenia się wody, tj. w kątach liści i na węzłach.

Pierwsze objawy tej choroby malin charakteryzują się zamieraniem pędów i fioletowo-brunatne plamami na nich. Plamy zlewają się ze sobą, pokrywając znaczną część pędu. Na jesień, gdy pędy zdrewnieją, plamy przybierają szarosrebrny odcień. Na powierzchni plam widoczne są drobne, ciemne punkciki (zarodniki grzyba). Kora na porażonych pędach łuszczy się, pęka i odpada. Zarażone pędy w następnym roku zamierają.

Zwalczanie tej choroby malin polega na usuwaniu chorych pędów, szczególnie wczesną wiosną. W okresie intensywnego wzrostu pędów wykonujemy opryski ochronne, stosując preparaty chemiczne.

Choroby malin

Groźne choroby malin to także szara pleść 

Szara pleśń to druga najgroźniejsza choroba atakująca maliny. Jej sprawcą jest grzyb Botrytis cinerea atakujący wiele innych roślin ogrodowych. Zagrożenie szarą pleśnią wzrasta na silnie zagęszczonych plantacjach malin, szczególnie w deszczowe lata.

W przypadku tej choroby malin grzyb rozwija się na nadziemnych częściach krzewów. Kwiaty i pąki maliny, porażone przez szara pleśń, brunatnieją i zasychają. Wiosną na młodych pędach pojawiają się jasnobrązowe, duże plamy.

Porażenie owoców, w przebiegu tej choroby malin, następuje w różnych fazach rozwoju. Do momentu dojrzewania choroba ma przebieg utajony. Dopiero w okresie zbiorów (szczególnie w deszczowe dni) na owocach pojawia się charakterystyczny siny nalot, a owoce gniją.

Zwalczanie szarej pleśni na malinach polega na ograniczaniu źródeł infekcji. Należy systematycznie przerzedzać krzewy, usuwając nadmiar młodych odrostów. Celem tego jest zapewnienie przewiewności plantacji. Po zakończonych zbiorach spomiędzy krzewów należy usunąć resztki owoców, które stanowią źródło zakażenia w kolejnym roku.

Ochrona chemiczna malin przed szarą pleśnią przebiega równolegle z ochroną przed zamieraniem pędów. Opryski wykonujemy przed i w czasie kwitnienia malin, stosując te same preparaty, co w przypadku zamierania pędów.

Choroby malin to również ich karłowatość

Karłowatość maliny to bardzo groźna choroba powodowana przez mikoplazmy. Objawy tej choroby malin widoczne są dopiero w drugim roku po zakażeniu. Karłowatość maliny przenoszona jest głównie przez szkodniki – skoczki.

U podstawy pędu wyrastają liczne cienkie pędy, na których nie pojawiają się kwiaty. Krzew przyjmuje miotlasty pokrój. Na dwuletnich pędach wykształcają się krótkie boczne rozgałęzienia. Rozwijają się na nich zniekształcone kwiaty, słabo zawiązujące owoce. Z roku na rok stan krzewów pogarsza się, w konsekwencji maliny porażone tą chorobą przestają owocować i zamierają.

W momencie zauważenia krzewów z objawami karłowatości należy usuwać je z plantacji razem z korzeniami. Do zakładania plantacji malin należy wykorzystywać zdrowe sadzonki, pochodzące z pewnych źródeł. W czasie uprawy malin niezbędne jest zwalczanie szkodników, takich jak skoczki i mszyce, które są wektorami choroby.

Czytaj też: Naukowcy dostosowują szwajcarskie maliny do kazachskich warunków

cbr.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022