O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ptasia grypa typu H5N6 zabiła kobietę w Chinach. "Ma potencjał pandemiczny"

ptasia grypa

Wysoce chorobotwórcza ptasia grypa typu H5N6 spowodowała śmierć 54- letniej kobiety z Chin. To jeden z wirusów uznawanych za potencjalne zagrożenie pandemiczne.

O zdarzeniu poinformowała agencja Reutera. U 54-letniej kobiety z Syczuanu objawy choroby pojawiły się 17 listopada, a cztery dni później została odwieziona do szpitala, gdzie zmarła 23 listopada. Kobieta miała styczność z martwym drobiem, zanim zachorowała – wynika komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej urzędu zdrowia w półautonomicznym regionie Makau.

Ptasia grypa jest coraz częściej wykrywana wśród Chińczyków

W tym roku w Chinach znacznie wzrosła liczba wykrytych infekcji ptasią grypą typu H5N6 u ludzi, co wzbudziło wśród ekspertów obawy, że krążący wcześniej wariant wirusa zmienił się i stał się bardziej zakaźny dla człowieka.ptasiagrypa2 09.12

Reuters podaje, powołując się na informacje z różnych chińskich urzędów, że w tym roku zgłoszono łącznie 26 zakażeń. Większość z nich odnotowano w Syczuanie, ale wykrywano je również w sąsiednim mieście wydzielonym Chongqing, w regionie Kuangsi, a także w prowincjach Guangdong, Anhui i Hunan. W ostatnich tygodniach również Europa zmaga się ze wzmożonym działaniem ptasiej grypy.

H5N6 jest podtypem wirusa grypy typu A. Jako jeden z wirusów zdolnych do przechodzenia ze zwierząt na ludzi uznawany jest za „nowy dla człowieka” i „mający potencjał, by stać się zagrożeniem pandemicznym” – napisano w kwietniowym raporcie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Od 2014 roku do 6 kwietnia 2020 roku władze Chin i Laosu zgłosiły łącznie 32 zakażenia wirusem A(H5N6), z czego 17 pacjentów zmarło. Wszyscy mieli kontakt z żywym drobiem, za wyjątkiem pięciu przypadków, w których źródła zakażenia nie podano – napisano w raporcie ECDC.

 

Czytaj też: Ptasia grypa ponownie uderza w azjatyckich hodowców

źródła:PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023