Informacje
10-02-2023
Czy osławiona choroba szalonych krów powróci i dołączy do ptasiej grypy i wirusa ASF jaki kolejne zagrożenie dla hodowli zwierzęcej?
W tym tygodniu gospodarstwo w Holandii uzyskało pozytywny wynik testu na obecność gąbczastej encefalopatii bydła. Krowa, u której wykryto chorobę, "nie dostała się do łańcucha pokarmowego i dlatego nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia publicznego".
Choroba szalonych krów powróci?
Osoby, które jedzą mięso zakażonej krowy, mogą potencjalnie zachorować na wariant choroby Creutzfeldta-Jakoba, rzadką i śmiertelną chorobę neurologiczną. Przez lata, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, ubito 4,5 miliona sztuk bydła.
Minister rolnictwa Pete Adema napisał do ustawodawców, że gospodarstwo, w którym została wykryta choroba szalonych krów, zostało odgrodzone. Dodał, że zakażone zwierzę "nie dostało się do łańcucha pokarmowego i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności".
Testy na 8-letniej krowie z gospodarstwa w prowincji South Holland wykazały, że martwe zwierzę miało naturalną postać choroby, zwaną atypową encefalopatią bydła, a nie tzw. klasyczną encefalopatię bydła, która rozwija się po spożyciu skażonej paszy.
Organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności prowadzą dochodzenie, aby wyśledzić potomstwo martwego zwierzęcia, a także krowy, które jadły tę samą paszę lub dorastały w tym samym gospodarstwie. Ministerstwo podało, że zostaną ubitr, przebadane na obecność BSE, a ich ciała zniszczone.
Zobacz też: BSE – objawy i rozpoznanie śmiertelnej choroby bydła
meatinfo.ru/fot.pixabay