Talk icon

Informacje

04-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Chiny: Wędrówka stada słoni. Władze zamknęły drogi

Wędrówka stada słoni

Wędrówka stada słoni w Chinach. Stado złożone z 15 słoni dotarło w czwartek do przedmieść Kunmingu w prowincji Junnan. Władze zarządziły blokadę okolicznych dróg i zaleciły ludziom pozostanie w domach, by chronić tak ich, jak zwierzęta - podała agencja Xinhua. Zwierzęta przeszły już 500 km.

Wędrówka stada słoni w Chinach

Słonie wyruszyły w drogę z parku narodowego w górzystej, południowej części prowincji Junnan. W stadzie złożonym z 15 osobników jest sześć samic, trzy dojrzałe i trzy młode samce oraz trójka cieląt. Wędrówka stada słoni na północ jest na bieżąco dokumentowana w mediach społecznościowych, gdzie pojawiło się wiele zdjęć i filmów. Do powstania tych ostatnich wykorzystano drony.

Początkowo w stadzie było 16 zwierząt, ale po pewnym czasie, dwa osobniki odłączyły się od grupy i powróciły na południe - do rezerwatu. W tym mniej więcej czasie urodziło się jeszcze jedno słoniątko, które teraz podąża na północ wraz z dorosłymi.

Chińska agencja zaznacza, że powody wędrówki słoni nie są znane. W czwartek stado dotarło do gminy Jinning na przedmieściach 7-milionowego Kunmingu, który jest stolicą prowincji Junnan. Miasto leży na wysokości 1892 m n.p.m. W obawie o bezpieczeństwo lokalne władze zarządziły blokadę dróg w okolicach Kunmingu i zakaz pojawiania się ludzi na trasie przemieszczania się słoni.

 Czytaj więcej: Galapagos zanieczyszczone plastikiem. Naukowcy nie mają złudzeń

Czy zwierzęta wrócą do rezerwatu?Wedrowka stada sloni

Czy i kiedy dzikie słonie azjatyckie, które są największymi zwierzętami na kontynencie, bo ważą do 5 ton, powrócą do rezerwatu przyrody Xishuangbanna, nie jest jasne - pisze Associated Press.

Prowincja Junnan jest ostatnim siedliskiem ok. 300 dzikich słoni azjatyckich w Chinach. W ostatnich latach zwierzęta te pojawiły się w regionach, skąd wyparto je dekady temu. Od marca 2020 roku do powiatu Jinghong w pobliżu granicy z Birmą przywędrowało 18 słoni z rezerwatu, co jest zgodne z polityką władz, gdy chodzi o pozarezerwatowe funkcjonowanie słoni.

PAP/fot.twitter

swiatrolnika.info 2023