Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Chiny do walki z suszą użyją sztucznego… deszczu. Chemicznie wywołają opady

chiny

Chiny walczą z falą pożarów i suszą, która zagraża uprawom. Władze zdecydowały, że do poprawy sytuacji wykorzystają chemicznie wywołany deszcz. 

Technologia ta znana jest już od lat 40-tych ubiegłego wieku i polega na wystrzeliwaniu z samolotów prętów zawierających duży ładunek jodku srebra. Efekty „siania chmur” są zadowalające i pozwalają na regularne wywoływanie opadów. Jodku srebra ostatnio używano choćby w Pekinie podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku – wówczas to  zadbano o słoneczną pogodę w trakcie rywalizacji na stadionie olimpijskim. 

Chiny walczą z suszą

Chiny już dziś wiedzą, że w najbardziej dotkniętych suszą regionach straty w samych tylko uprawach ryżu mogą wynieść nawet 25 procent. Z tego powodu także rośliny traktowane są specjalnymi środkami chemicznymi ułatwiającymi gromadzenie wody. 

Władze Syczuanu i sąsiedniej prowincji Hubei twierdzą, że tysiące hektarów upraw zostało całkowicie straconych, a miliony hektarów areału ucierpiały. Poziom wody 2 Jangcy i zbiornikach wodnych prowincji Syczuan obniżył się o połowę. W regionie fabryki zostały już zamknięte, aby oszczędzać energię elektryczną.

chiny

Susza i pożary trawią Państwo Środka

Regiony Syczuan i Chongqing na południowym zachodzie Chin walczą we z pożarami lasów, wyczekując zapowiadanego ochłodzenia po rekordowej fali upałów. Susza i wysokie temperatury zagrażają tymczasem uprawom i zmuszają władze do racjonowania prądu.

„Chińscy urzędnicy ocenili w sierpniu, że temperatury w ich kraju rosną szybciej niż w pozostałych częściach świata. Tegoroczna rekordowa fala upałów wywołuje obawy o zdolność Chin do przystosowania się do szybkich zmian klimatu” – podkreśla agencja Reutera.

W mieście wydzielonym Chongqing i prowincji Syczuan opady były tego lata o 80 proc. niższe niż zwykle o tej porze roku. Według portalu Caixin od 19 sierpnia w obu regionach wybuchło 19 pożarów lasów. Nie pojawiły się doniesienia o ofiarach, ale władze Chongqingu informowały o ewakuacji 1500 osób.

Czytaj także: Susza w Chinach daje się we znaki. Wiele rzek wysycha całkowicie

fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023