Talk icon

Informacje

03-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Chińscy astronauci dokonali czegoś niemożliwego! Wyhodowali ryż na orbicie

ryż

Chińczycy wyhodowali ryż na orbicie. Nasiona ryżu przywiezione przed miesiącem na chińską stację kosmiczną Tiangong wykiełkowały i powstałe rośliny mają już 30 cm.

Chińskim astronautom już wcześniej udało się uzyskać na orbicie nasiona rzodkiewnika. Jak poinformowała Chińska Akademia Nauk, ostateczny cel badaczy to uzyskanie kolejnego pokolenia nasion. 

Ryż wyhodowany przez chińskich astronautów 

Jeśli ludzie mają kiedyś skolonizować Księżyc czy Marsa, najprawdopodobniej będą musieli uprawiać na miejscu różne rośliny jadalne. Być może umiejętność ta przyda się również w dalekich podróżach w przestrzeni kosmicznej.

Dlatego 29 lipca na pokład chińskiej stacji orbitalnej Tiangong trafiły nasiona ryżu oraz rzodkiewnika (jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin w biologicznych eksperymentach).

Chińska Akademia Nauk podała właśnie, że rzodkiewniki mają już po kilka liści, a ryż – ok. 30 cm wysokości.

Chińskim astronautom już wcześniej udało się uzyskać na orbicie nasiona rzodkiewnika. Celem jest teraz uzyskanie nasion ryżu i opracowanie wstępnych zaleceń do jego hodowli w przestrzeni.

Na orbicie rośliny muszą się mierzyć z niemałym wyzwaniem, jakim jest mikrograwitacja. Wśród pojawiających się problemów można wymienić opóźnione kwitnienie, obniżoną produkcję nasion i gorszą ich jakość. Co więcej, do tej pory w kosmosie udało się uzyskać nasiona tylko kilku gatunków, w tym rzepaku, pszenicy i grochu – przypomina Agencja.

ryż

Czytaj też: Kosmiczna turystyka będzie miała negatywny wpływ na klimat

PAP/fot. China Aerospace Science and Technology Corporation/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023