O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Chemirol inwestuje w systemy fotowoltaiczne w swoich obiektach

Chemirol

PUH „Chemirol” sp. z o.o., największy dystrybutor w branży rolnej w Polsce, będzie inwestować dalej w odnawialne źródła energii.  

W latach 2021 - 2022 firma wzbogaciła się w instalacje fotowoltaiczne, które pojawiły się w 33 wybranych obiektach na terenie całego kraju. To kolejny przykład inwestycji Chemirolu, która wskazuje na rosnącą świadomość konieczności podejmowania strategicznych decyzji związanych ze zrównoważonym korzystaniem ze środowiska naturalnego.

Dalsze inwestycje w OZE

Inwestycja PUH „Chemirol” sp. z o.o. w instalacje fotowoltaiczne, które umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu energii słonecznej, jest elementem strategii rozwoju firmy realizowanej w związku ze zmianami w klimacie i prawodawstwie unijnym. Przedsiębiorstwo wychodzi tym samym naprzeciw sytuacji globalnej i dynamice zachodzącej w obszarze rolnictwa, co wiąże się ze zrównoważonym podejściem do gospodarowania surowcami naturalnymi, emisji zanieczyszczeń i produkcji żywności.

W szerszym kontekście społeczno-gospodarczym założenia te zostały określone w ramach postanowień Europejskiego Zielonego Ładu, zbioru regulacji przyjętych przez Komisję Europejską dotyczących działań prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Wspomnianą inwestycję należy rozpatrywać jako element systemowej strategii Chemirolu. Łączna jej wartość to około 3 mln złotych. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2021 r., a zakończyła się w marcu 2022 roku. Wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu, został jeden z wiodących oferentów fotowoltaiki na polskim rynku, który usługi w tym zakresie świadczy od ponad 10 lat. Firma Hymon sp. z o.o. specjalizuje się w realizacji elektrowni i systemów fotowoltaicznych. Kluczowe elementy instalacji - moduły, falowniki wybrano ze szczególną starannością, tak aby wykorzystać sprzęt najnowszej generacji.

Chemirol

Chemirol powiększa bazę energetyczną

Wymiernym celem nakładów poniesionych przez Chemirol w odnawialne źródła energii, poczynionych w 33 obiektach jest znaczące obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej. Warto zauważyć, że w odnawialne źródła energii od lat inwestuje także węgierski Chemark, jeden z największych formulatorów środków ochrony roślin w Europie, którego 10% udziałów Chemirol nabył w maju ubiegłego roku.

„Fotowoltaika jako źródło energii to przyszłość i trudno pozostawać obojętnym na nowe możliwości rozwoju, jakie wiążą się z inwestycją w tę technologię. Chemirol ma ambicje, aby czynnie uczestniczyć w zmianach, które zachodzą w nowoczesnym rolnictwie i szerzej w życiu społecznym. Jesteśmy świadkami dużej dynamiki, jeśli chodzi o podejście do klimatu i środowiska naturalnego, i nie możemy sobie pozwolić na to, aby być biernymi obserwatorami tego rozdania. Dlatego podejmujemy decyzje, które będą nas prowadzić do nowych możliwości rozwoju, a nasi partnerzy biznesowi będą dzięki temu mieli szansę stać się beneficjentami globalnych zmian na rynku rolnym. Aby zachować pozycję lidera w rolnictwie w kraju, musimy pozostawać otwarci na nowe technologie, ich nowe jakości i korzyści wynikające z ich użytkowania” – powiedział Patryk Podołowski, wiceprezes PUH „Chemirol” sp. z o.o.

Informacje o firmie

Inwestycja w fotowoltaikę jest elementem systemowej strategii Chemirolu, która zakłada dalsze aktywności w obszarach badań, rozwoju i innowacji. Z uwagi na to Chemirol umacnia współpracę z najważniejszymi jednostkami naukowo-badawczymi i inwestuje w rozwój i transfer wiedzy. W dobie dynamiki zmian związanych ze zrównoważonym podejściem do produkcji rolnej inwestycje w te obszary, pozwalające na wyznaczanie nowych kierunków w zakresie ochrony i pielęgnacji roślin uprawnych, zyskują rosnące i decydujące znaczenie dla rozwoju rolnictwa.

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „Chemirol” sp. z o.o. powstało w roku 1990 w Mogilnie. Od przeszło 30 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania w rolnictwie i gromadzi potencjał wiedzy oraz doświadczenia. Każdego dnia specjaliści zatrudnieni w Chemirolu potwierdzają pozycję marki w branży, doradzając i sprawnie reagując na potrzeby klientów. PUH „Chemirol” sp. z o.o. przeszło długą drogę od lokalnej hurtowni środków ochrony roślin po lidera w kompleksowej obsłudze rolnictwa i specjalistę w zakresie doradztwa w ochronie upraw.

Firma konsekwentnie rozbudowuje portfolio produktów w sektorze środków ochrony roślin, a ponadto ofertę uzupełnia szeroka gama komplementarnych biostymulatorów i nawozów dolistnych. PUH „Chemirol” sp. z o.o. oferuje sprawdzone, bezpieczne i kompleksowe rozwiązania w obsłudze nowoczesnego rolnictwa, dba o fachowość doradztwa, wdrażając nowe produkty w poszanowaniu dla tradycji i etosu branży. Ponad 900 pracowników potwierdza swoją codzienną pracą, że marka Chemirol łączy się tylko ze sprawdzonymi, pewnymi i bezpiecznymi rozwiązaniami.

Czytaj również: Fotowoltaika na biurowcu – czy to się naprawdę opłaca?

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023