O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny żywności spadną? Kowalczyk: Szczyt wzrostu mamy już za sobą

Ceny żywności Kowalczyk

Henryk Kowalczyk poinformował, że ceny żywności będą rosły wolniej. Podkreślił, że szczyt wzrostów cen mamy już za sobą.

Wicepremier i minister rolnictwa w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” skomentował też działania w sprawie importu ukraińskiego zboża. Poinformował, że Unia Europejska nie pomaga Polsce "zmierzyć się z tym tematem". Według niego realną pomocą byłoby dostarczenie urządzeń przeładunkowych, kontenerów, wagonów i pociągów.

Kowalczyk: Ceny żywności powinny się ustabilizować

"Mogą być jeszcze jakieś drobne ruchy, ale już nie takie wielkie jak wcześniej. Oczywiście wszystko z zastrzeżeniem, że nie nastąpi eskalacja wojny i kolejny wzrost cen gazu i energii" – powiedział pytany w rozmowie z "DGP" o ceny żywności wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jednym z głównych tematów rozmowy jest sprawa importu zboża z Ukrainy.

"Trzeba zapewnić dobrze zorganizowany, bezpieczny tranzyt tak, żeby ukraińskie zboże nie zakłócało europejskiego rynku" – powiedział minister rolnictwa. Jego zdaniem w tym celu można np. wprowadzać kaucje, zwracane w momencie wywozu zboża z Unii Europejskiej.

Zobacz także: Galemba: Spekulanci kupują ukraińskie zboże. PiS jest odpowiedzialnym rządem

Podkreślił, że Unia Europejska nie pomaga Polsce "zmierzyć się z tym tematem". Realną pomocą byłoby dostarczenie urządzeń przeładunkowych, kontenerów, wagonów i pociągów.

"Chodzi o to, by zboże było przeładowywane na naszej granicy tam, gdzie się kończą szerokie tory i stamtąd bezpośrednio jechało do Hiszpanii czy portów, z których trafiałoby do krajów np. w Afryce, które oczekują tego importu. Na razie takiej możliwości nie ma, a działania Unii ograniczają się do deklaracji. Ponowię nasze postulaty w tej sprawie na spotkaniu unijnych ministrów pod koniec stycznia" – powiedział minister Kowalczyk w rozmowie z "DGP".

Ceny żywności Kowalczyk

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023