O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny żywności w Turcji wzrosły dwukrotnie. Kryzys nieunikniony

ceny żywności

Ceny żywności w Turcji w ciągu roku podwoiły się. Okazuje się, że kraj aktualnie nie może zaopatrzyć się w zboże i mięso.

Turecka gospodarka boryka się z tymi samymi problemami globalnej inflacji, co inne kraje, jednak konsekwencje dla ludności i rolników są znacznie bardziej dramatyczne. Ceny żywności podwoiły się w ciągu roku. Sam import pszenicy sięga od 10 do 11 milionów ton. Rolnictwo jest niezwykle nieproduktywne w produkcji zbóż, wołowiny i mleka.

Drastycznie wysokie ceny żywności w Turcji

Według tureckiego Urzędu Statystycznego w Turcji ceny żywności wzrosły prawie dwukrotnie w ciągu roku, podczas gdy koszty transportu wzrosły o 123%. Od początku tego roku lira turecka straciła ponad 20% swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego.

Kraj ma problemy z zaopatrzeniem. Okazuje się, że aktualnie brakuje mięsa i zboża.  Import pszenicy sięga od 10 do 11 milionów ton, a rolnictwo jest niezwykle nieproduktywne w produkcji zbóż, wołowiny i mleka.

Roczna stopa inflacji w Turcji osiągnęła w czerwcu prawie 80%, czyli najwyższy poziom od około dwóch dekad. Ceny konsumpcyjne wzrosły w ubiegłym miesiącu o 78,6% w porównaniu z czerwcem 2021 r., głównie ze względu na rosnące koszty żywności i napojów oraz transportu i energii.

Wcześniej w lipcu prezydent Erdogan ogłosił, że jego rząd planuje podnieść płacę minimalną o 30% począwszy od tego miesiąca – zaledwie sześć miesięcy po podwyżce o 50%, aby uwolnić pracowników od gwałtownie rosnących kosztów utrzymania. Ale ten ruch może popchnąć kraj dalej w niebezpieczną spiralę płac i cen, co pogorszy sytuację.

ceny żywności Turcja

Wyższe ceny zbóż

Nie tylko ceny żywności są drastycznie wysokie. Dotyczy to również zbóż. Ceny zbóż na rynku krajowym i w imporcie są znacznie wyższe niż w roku poprzednim. W celu ograniczenia inflacji m.in. cła na importowane zboże zostały ustawione na zero, wywóz niektórych produktów rolnych został ograniczony, a (VAT) na żywność został obniżony.

W odpowiedzi na wyższe koszty nakładów rząd zwiększył dopłaty, aby pomóc rolnikom zboża zrównoważyć rosnące koszty paliwa i nawozów. Istnieje obawa, że ​​rolnicy mogą ograniczyć zużycie nawozów w celu obniżenia kosztów, co może negatywnie wpłynąć na produkcję zbóż.

Przeczytaj również: Turcja otrzyma 25% zniżki na ukraińskie zboże. Jest jeden warunek

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023