O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

10-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny zbóż wciąż pozostają pod presją! Winnymi wojna i zmieniająca się pogoda

Ceny zbóż

Po gwałtownym wzroście, a następnie spadku pod koniec lipca, wydaje się, że ceny żbóż na rynkach ustabilizowały swoje notowania. 

Jednak presja na ceny nadal jest utrzymywana. Głównym powodem jest trwająca na Ukrainie wojna, a także zmieniające się warunki atmosferyczne. Dodatkowo rolnicy ze Wschodniej Europy zaniepokojeni są wygaśnięciem unijnego zakazu na import ukraińskiego zboża.

Wojna i zmienna pogoda wywierają presję na ceny zbóż

W ciągu dwóch tygodni cena pszenicy na MATIF spadła o prawie 20 euro za tonę. Natomiast w konsekwencji nieodnowienia przez Rosję umowy zbożowej z Ukrainą, ceny poszybowały w górę. Dodatkowo prognoza zbiorów dla USA pogorszyła się z powodu fali upałów z ekstremalnymi temperaturami.

Obecnie to głównie pogoda wywiera presję na rolników i ceny zbóż . Utrzymujące się deszcze obniżają jakość niezebranych zapasów zboża, które w wielu miejscach nadają się już tylko na paszę dla zwierząt.

Wojna na Ukrainie wydaje się wpływać na ceny zbóż bardziej niż deszczowa pogoda.

Przez to niepewność na rynkach utrzymuje się. Podczas gdy anulowanie umowy zbożowej zagroziło krajom importującym niedoborami i podniosło ceny, szczególnie rolnicy z Europy Wschodniej są zaniepokojeni wygaśnięciem unijnego zakazu importu ukraińskiego zboża, który upływa 15 września. Rolnicy w Niemczech obawiają się również, że presja cenowa rozprzestrzeni się poza Rumunię, Węgry, Słowację, Bułgarię i Polskę – kraje.

Jak zmieniły się ceny kukurydzy i pszenicy?

Trwające naloty lotnicze wokół Odessy z zeszłego tygodnia, znalazły również swoje odbicie na rynkach. Reuters poinformował, że cena amerykańskiej pszenicy wzrosła o ponad 2 proc.

Cena pszenicy na MATIF z kontraktu wrześniowego wynosi dziś 238,25 euro za tonę. W porównaniu do piątku wzrosła o 3 euro. 24 lipca cena pszenicy osiągnęła najwyższy poziom od wiosny i wyniosła nieco poniżej 265 euro za tonę.

Zmiany w kukurydzy były podobne w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Cena kukurydzy również wzrosła do swojego długoterminowego maksimum 24 lipca na poziomie 248,50 euro za tonę. Obecnie jest to 228 euro za tonę; w piątek było to 228,25 euro za tonę.

swiatrolnika.info 2023