O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny zbóż pozostają wysokie i zmienne. Prawdziwy rollercoaster na rynku

Ceny zbóż

Ceny zbóż przez niemożliwy eksport z Ukrainy, suszę i protekcjonizm pozostają nadal na wysokim poziomie i ulegają ciągłym zmianom.

W miniony piątek ceny pszenicy na europejskim rynku terminowym ponownie znacząco wzrosły po przejściowym okresie osłabienia. Ceny są napędzane falami upałów i suszą od Indii przez Francję do Etiopii i eskalacją protekcjonizmu. Wzrost spowalniają także nadzieje, że Rosja zezwoli na eksport zboża z Ukrainy. 

Ceny zbóż szaleją: susza, protekcjonizm, ukraiński eksport

Na ceny zbóż ma w tej chwili wpływ głównie fala upałów, susza oraz mniejsze nadzieje na to, że Rosja zezwoli na eksport zboża z Ukrainy.  Najmniejsza wiadomość o nowej szansie na eksport zboża z Ukrainy lub perspektywa deszczu na francuskich polach pszenicy natychmiast przekłada się na nowe ceny na światowych rynkach.

Rzeczywisty rozwój sytuacji w zakresie pogody i Ukrainy pozostaje niepewny, a wraz z nim kierunek cen zbóż. W miniony piątek ceny pszenicy na europejskim rynku terminowym ponownie znacząco wzrosły po przejściowym okresie osłabienia. Pszenica z nowej uprawy zamknęła handel w piątek (27 maja) ceną 415 euro za tonę – o 5 euro wyższą niż dzień wcześniej. Jednak dwa tygodnie temu (17 maja) ceny wzrosły do ​​444 euro.

ceny zbóż kukurydza

Wysokie ceny kukurydzy

Wysokie ceny zbóż to nie wszystko. Wzrosty dotyczą również m.in. kukurydzy. Kukurydza ze starych zbiorów wyniosły 351 eur/t – a więc o 3,50 euro więcej niż dzień wcześniej. Nowe zbiory kukurydzy kosztowały 357 eur/t. Ukraina jest głównym eksporterem kukurydzy i pszenicy i stoi w obliczu blokady eksportu i produkcji z powodu walk. Z drugiej strony Rosja nie może sprzedawać swoich zbiorów zbóż i nawozów ze względu na zachodnie sankcje w sektorze finansowym i logistycznym. 

Wojna na Ukrainie zagraża światowym dostawom zboża, a organizacje międzynarodowe obawiają się poważnego kryzysu, który uderzy w biedniejsze, zacofane kraje w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Prezydent Rosji najwyraźniej potwierdził, że Rosja jest „otwarta na wznowienie dialogu” z Kijowem w celu rozwiązania konfliktu zbrojnego po tym, jak rozmowy pokojowe z Ukrainą utknęły w martwym punkcie od marca.

W oczekiwaniu na możliwe porozumienie dyplomatyczne na rzecz korytarzy morskich dla produktów rolnych utkniętych w ukraińskich portach Gautier Le Molgat z Agritel mówi, że na rynku wciąż brakuje 20 mln ton zboża. 

Sprawdź również: Ogromny koszt eksportu zboża z Ukrainy. Kluczowe odzyskanie portów

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023