Talk icon

Informacje

26-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny wieprzowiny w Chinach ponownie notują gwałtowne wzrosty

Ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny w Chinach ponownie rosną w maju po kilku miesiącach ciągłych spadków. Analitycy wskazują kilka czynników mających na to wpływ. 

Notowania wieprzowiny na rynku terminowym w Dalian wzrosły od kwietnia o 23 procent do  poziomu około 15 500 juanów za kilogram żywej wagi (2,05 euro za kg). Jednak są nadal o prawie 40 procent niższe od poziomu z zeszłego roku, kiedy w maju cena tymczasowo wynosiła 27 750 juanów za kilogram żywej wagi (3,33 euro za kg).

Ceny wieprzowiny ponownie notują wzrosty

Wszystkie kluczowe dane dotyczące produkcji i podaży wskazują na nadpodaż na rynku. Jednak wpływ na rosnące ceny wieprzowiny mogą mieć również inne czynniki.

W każdym razie chińscy i międzynarodowi obserwatorzy nie mogą się pogodzić w tej kwestii. Z jednej strony odniesiono się do konsekwencji masowych lockdownów – na przykład w Szanghaju. Z drugiej strony może teraz brakować taniego importu – który na przykład w pierwszym kwartale był o około jedną trzecią niższy niż w roku poprzednim.

Do tego dochodzą ogromne problemy w łańcuchu dostaw. Najwyraźniej są problemy zarówno z zaopatrzeniem rolników w paszę i ważne surowce, jak i z zaopatrzeniem supermarketów w mięso i inną żywność.

Jednak inflacja żywności w Chinach była nadal znacznie niższa niż w Europie czy USA.

Ceny wieprzowiny

Notowania wieprzowiny wzrosły m.in przez lockdowny

Większość analityków zgadza się, że prawdopodobnie jest za wcześnie, aby mówić o punkcie zwrotnym na rynku trzody chlewnej – ale nikt nie jest tego pewien. Rosnące ceny wieprzowiny u największego konsumenta tego mięsa na świecie można w dużej mierze wyjaśnić ogromnymi ograniczeniami wynikającymi z lockdownów wprowadzonych przez Covid. 

Według chińskich analityków z Everbright Futures stado macior zmniejszyło się o ponad 9% od szczytu pod koniec 2021 roku. Mimo tego spadku liczba loch utrzymuje się nieco powyżej „normalnego poziomu”. Jednocześnie długoterminowe perspektywy popytu na rynku wieprzowiny są raczej ponure ze względu na zmianę diety Chińczyków w kierunku większej ilości drobiu i wołowiny. Chińscy analitycy twierdzą, że powinno to wyraźnie ograniczyć możliwą poprawę cen świń.

„Gdy podaż powróci do normalnego poziomu, czynniki popytowe wpłyną na ceny wieprzowiny w drugiej połowie roku” – mówią agencji Bloomberg analitycy Everbright Futures. Chińscy hodowcy trzody chlewnej znaleźli się ostatnio pod ogromną presją gwałtownego wzrostu kosztów pasz dla zwierząt (takich jak śruta sojowa i kukurydza) oraz załamania cen wieprzowiny.

Jednak według zagranicznych obserwatorów nadpodaż zmniejsza się bardzo powoli, a wcześniej spodziewano się, że ceny trzody chlewnej również nie wzrosną znacząco w drugiej połowie roku.

Czytaj też: Ceny tuczników nie zanotowały zmian w ubiegłym tygodniu

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023