O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny wieprzowiny osiągają nowe rekordowe poziomy! Jakie są tego powody?

Ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny wzrosły w ostatnich dniach do rekordowych poziomów. Jednak sprzedaż mięsa wieprzowego jest nadal stosunkowo niewielka. 

Jakie są w takim razie przyczyny gwałtownego wzrostu cen wieprzowiny?

Co wpływa na rosnące ceny wieprzowiny?

Ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne oraz pogodę na grilla na rynkach panowały wyższe ceny wieprzowiny. Głównym powodem była mała podaż trzody chlewnej. Stowarzyszenie Zrzeszeń Producentów (VEZG) opisuje sytuację na rynku w następujący sposób: 

„Przeważający popyt na niemieckim rynku trzody chlewnej zapewnia, że ​​sprzedaż nadal jest wysoka. Dostępna podaż świń gotowych do uboju jest ograniczona. Efektem nowego tygodnia ubojowego są wyższe ceny”.

Grupa interesu hodowców trzody chlewnej (ISN) obserwuje również niższą podaż jako główną przyczynę wzrostu cen na innych rynkach europejskich. W aktualnym raporcie rynkowym ISN czytamy: 

“Podaż żywych zwierząt na rynkach UE pozostaje niewielka i zgodnie z oczekiwaniami różnych uczestników rynku pozostanie niewielka w nadchodzących miesiącach. Obecnie jednak wyraźny asortyment świń gotowych do uboju wystarcza na pokrycie zapotrzebowania w wielu krajach. Rynki mięsne były ostatnio stabilne i wykazują niewielkie lub żadne miejsce na dalsze wzrosty cen”.

Wydaje się, że to się zmienia, przynajmniej w Niemczech. Uczestnicy rynku w większości krajów europejskich spodziewają się wzrostu popytu przed Wielkanocą. Jest jeszcze jeden bodziec do wzrostu cen, donosi ISN: 

“Coraz więcej zapytań o zakupy z krajów azjatyckich budzi wśród europejskich eksporterów nadzieje, że nadejdą decydujące sygnały w eksporcie wieprzowiny do krajów trzecich”.

Ceny wieprzowiny

VEZG ustalił ceny na poziomie 2,33 euro za punkt indeksowy

W okresie od 23 do 29 marca VEZG ustalił ceny wieprzowiny na poziomie 2,33 euro za punkt indeksowy. W porównaniu do poprzedniej aukcji ceny wzrosły o 5 eurocentów. Przedział cenowy wynosi od 2,28 do 2,35 euro za kg i początkowo wskazuje na nieco silniejszy trend cenowy.

Przy 234 000 zarejestrowanych świniach do obrotu wartość ta była o około 1,8% mniejsza niż tydzień wcześniej.

Średnią masę ubojową określono na 96,9 kg. W porównaniu z poprzednim tygodniem oznacza to spadek masy ubojowej o 0,1 kg i jednocześnie sugeruje tendencję do zmniejszania się żywca.

Utrzymująca się niezmieniona sytuacja na niemieckim rynku prosiąt wymaga stabilnych cen prosiąt w bieżącym 12. tygodniu kalendarzowym. Cena za prosięta 25 kg (grupa 200 szt.) w okresie od 20 do 26 marca wynosiła 80 euro za sztukę.

Są to ceny niezmienione od poprzedniego tygodnia. Jednak wraz ze wzrostem cen trzody chlewnej ceny prosiąt również powinny ponownie wzrosnąć.

Zobacz także: ASF odpuszcza? W 2022 roku odnotowano spadek ognisk wirusa

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023