O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny węgla zanotowały niewielki wzrost na europejskim rynku

Ceny węgla

W lutym br. europejski rynek węgla był dobrze zaopatrzony, a popyt w formie transakcji spot niewielki. Koniec miesiąca przyniósł niewielki wzrost ceny węgla.

Jak informuje w swoim opracowaniu Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), wzrosły też zapasy węgla w europejskich portach. Dodano również, że na międzynarodowym rynku węgla "z każdym kolejnym miesiącem reperkusje konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wydają się coraz bardziej tłumione na rzecz nowych wyzwań, jakie przed nim stoją".

Jak kształtowały się ceny węgla w Europie? 

Jak wskazano w opublikowanym przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu zagranicznych publikacji prasowych na temat światowego rynku węgla, początek lutego w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) nie przyniósł znaczącej aktywności handlowej, ożywienie zaobserwowano natomiast w końcówce miesiąca.

"O ile początek miesiąca w obszarze europejskiego rynku ARA nie odnotował znaczącej aktywności, bowiem nie zwarto żadnej transakcji związanej z indeksem, to koniec lutego zwiększył aktywność przetargową, wzmacniając tym samym europejski rynek węgla i powodując niewielki wzrost cen" – wskazano w opracowaniu.

Ostatni tygodniowy indeks CIF ARA, obrazujący ceny wskaźnikowego węgla energetycznego w trzech zachodnioeuropejskich portach, w notowaniu z 24 lutego wyniósł 149 USD za tonę węgla, wobec 136 USD za tonę w pierwszym tygodniu lutego.

Choć w lutym – jak podano w publikacji – europejski rynek węgla był generalnie dobrze zaopatrzony, a popyt spot niewielki, zapasy surowca w centrum przeładunkowym ARA wzrosły o 3,4 proc. do 5,9 mln ton w ostatnim dniu miesiąca.

Ceny węgla

Dodatkowym wsparciem cenowym dla europejskiego rynku CIF ARA pod koniec lutego – wskazują eksperci – był wzrost ceny węgla indonezyjskiego, który w niespełna tydzień zdrożał o 19 proc.

Jak czytamy w opracowaniu ARP, na międzynarodowym rynku węgla "z każdym kolejnym miesiącem reperkusje konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wydają się coraz bardziej tłumione na rzecz nowych wyzwań, jakie przed nim stoją".

Zobacz także: Morawiecki: Jakość węgla jest na wysokim poziomie

PAP/fot.Pixabay

 

swiatrolnika.info 2023