Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny węgla dla energetyki większe o 38,5 proc niż przed rokiem

Ceny węgla

W czerwcu 2022 roku ceny węgla dla energetyki były o 38,5 proc. większe niż rok wcześniej, a surowiec dla ciepłownictwa podrożał o 40,4 proc.

W poniedziałek katowicki oddział ARP monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie podał wartości, jakie osiągnęły w szóstym miesiącu tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego. Z danych wynika, iż po kwietniu, który był miesiącem rekordowego wzrostu cen węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła), zarówno w maju jak i w czerwcu wartość indeksu ciepłowniczego zmniejszała się miesiąc do miesiąca – w maju o 9,8 proc., zaś w czerwcu o dalsze 2,9 proc. – do poziomu 421,78 zł za tonę, wobec 434,27 zł za tonę w maju, 481,63 zł za tonę w kwietniu i 381,49 zł za tonę w marcu.

Coraz większa drożyzna

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w czerwcu było to 17,42 zł za gigadżul, wobec 18,11 zł miesiąc wcześniej oraz 19,78 zł w kwietniu.

W czerwcu podobnie jak w kwietniu i maju podrożał natomiast węgiel dla energetyki (do wytwarzania energii elektrycznej). Wartość indeksu wzrosła w czerwcu, w odniesieniu do maja, o 3,3 proc. - do 345,80 zł za tonę, wobec 334,74 zł w maju, 300,90 zł w kwietniu i 290,19 zł w marcu.

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w czerwcu było to 16,15 zł za gigadżul, wobec 15,20 zł w maju, 13,61 zł w kwietniu i 13,40 zł w marcu.

Czerwiec przyniósł również dalszą zwyżkę cen węgla na świecie – w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) ceny wzrosły o 12 proc. w porównaniu do maja 2022 r. – czerwcowe ceny były o 251,3 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają cen obserwowanych w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w czerwcu br. 92,44 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 99,74 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa, poniżej rynkowych cen w zachodnioeuropejskich portach.

Ceny węgla

Ceny węgla mocno w górę!

Średnia wartość indeksu krajowego węgla dla energetyki w drugim kwartale br. wyniosła 325,58 zł za tonę – to 31,9 proc. więcej niż rok wcześniej i 11,7 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br.

Natomiast średnia wartość indeksu węgla dla ciepłownictwa w drugim kwartale br. wyniosła 443,13 zł za tonę – to 50,1 proc. więcej niż rok wcześniej i 22,1 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 – dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku – bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.

Czytaj również: Ceny ropy ponownie w dół po słabych danych makro z Chin

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023