Talk icon

Informacje

05-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Ceny tuczników spadają. POLSUS ostrzega przed kryzysem na rynku

Ceny tuczników

Sprawdzają się ponure prognozy odnośnie niemieckiego rynku wieprzowiny. Ceny tuczników w Niemczech spadły o 15 eurocentów w stosunku do poprzedniego tygodnia.

,,Wściekłość, złość, zażenowanie...tak można podsumować reakcję rolników na ostatnie wydarzenia na niemieckiej dużej giełdzie cen tuczników. Podczas sesji VEZG cena rekomendowana spadła o 15 centów! Do poziomu 1,80 Euro za kg w klasie! W polskiej walucie daje to wartość 8,42 zł. Przy tak wysokich kosztach jest to ogromny cios dla producentów I hodowców” – komentuje krach na niemieckim rynku Bartosz Czarniak, rzecznik Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Ceny tuczników spadają również w Polsce

Sęk w tym, że również w Polsce ceny tuczników spadły o nawet 70 groszy. Jak podaje Czarniak, obecnie maksymalny poziom cenowy kształtuje się w okolicach 8,15-8,20 zł za kg WBC.

,,Dzieje się to wbrew logice, wbrew informacjom statystycznym, rynkowym, że właśnie wchodzimy w okres najmniejszej podaży żywca na rynku, a mimo to, spodziewanych wzrostów nie ma i jak widać, nawet jeśli będą, to będą one powrotem do stawek sprzed obniżki, nie rekompensujących przede wszystkim obecnych kosztów, a tym bardziej wcześniejszych strat” – dodaje Czarniak.

Jak wskazuje rzecznik POLSUS, kondycja finansową polskich producentów i hodowców świń jest katastrofalna w wyniku kryzysu cenowego, który miał miejsce na przestrzeni ostatniego roku.

,,ASF na razie ucichł, w kontekście ognisk tej choroby w chlewniach, jednakże będąc cały czas w przyrodzie kładzie się cieniem na produkcję wieprzowiny uniemożliwiając handel z krajami trzecimi. W Polsce trzody chlewnej brakuje, nie pokrywa ona własnego zapotrzebowania kraju na ten surowiec... polityka handlu i zakładów widać jest taka, aby sprowadzać gotowe elementy z za granicy, lub też opierać się tylko na tuczach kontraktowych, ponieważ ceny poniżej kosztów produkcji spowodują kolejne likwidacje stad, doprowadzając do kolejnego „rekordu” w najniższej populacji świń w Polsce. Najgorsze jest to, że nikt nie jest zainteresowany tym, aby rozmawiać z rolnikami, związkami branżowymi w końcu o uregulowaniu rynku i stworzeniu ciała, które mogłoby działać tak, jak np. niemieckie VEZG” – alarmuje Czarniak.

,,Z posiadanych informacji wynika, że na palcach jednej ręki można w Europie policzyć kraje, które takiego tworu nie mają, gdzie rolnicy mogliby mieć jakikolwiek wpływ na proponowaną cenę. Niestety, ale poza rolnikami nikt chyba nie jest zainteresowany stworzeniem takiego modelu w Polsce, co utrudnia rozmowy i pcha polski sektor trzody chlewnej w nicość” – dodaje.

ceny tuczników

Rządowa pomoc nie wystarczy?

Rzecznik POLSUS wskazuje, że pod koniec kwietnia skończył się nabór na pomoc dla producentów prosiąt, a ze wstępnych danych wynika, że łącznie złożono wnioski na sumę 250 mln zł, a w puli jest tych pieniędzy 400 mln zł.

,,Oznacza to niewykorzystanie sporej ilości pieniędzy, które wg Ministerstwa miały trafić do rolników. Oznacza to tyle, że kondycja sektora jest gorsza niż zakładano i brak długofalowych rozwiązań ten trend jeszcze pogorszy. Teraz pytanie co z pozostałymi 150mln zł? Czy uda się je dopłacić dla tych co złożyli wnioski, a może wydłuży się okres do jakiego ta pomoc przysługuje? Na to pytanie będzie musiało odpowiedzieć w najbliższym czasie ARiMR i MRiRW. Nie dobrze by było, aby w okresie kryzysu opłacalności produkcji, te pieniądze po prostu przepadły” – wskazuje Czarniak.

Czytaj też: Na ceny skupu żywca może wpłynąć zbliżający się sezon grillowy

fb/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022