Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny trzody chlewnej ponownie osiągają poziom 2 euro

Ceny trzody chlewnej

Ceny trzody chlewnej ponownie notują wzrosty w tym tygodniu. Po raz pierwszy od marca poziom 2 euro został ponownie osiągnięty.

Po tym, jak notowania wzrosły po raz pierwszy od dłuższego czasu w zeszłym tygodniu, ten trend jest kontynuowany w tym tygodniu. Według ISN niedostatecznie zaopatrzony rynek ma decydujące znaczenie dla obecnych podwyżek cen. Podaż świń do uboju jest niska z powodu gwałtownego spadku pogłowia świń w Niemczech – dodatkowo upał spowalnia teraz wzrost świń.

Podaż wieprzowiny w Europie jest niewielka

W całej Europie podaż jest niewielka, a upał powoduje, że świnie rosną znacznie wolniej. Efektem jest znaczny wzrost cen trzody chlewnej. 

„Podaż na niemieckim rynku trzody chlewnej , która wciąż spada, odpowiada na coraz szybciej rozwijający się popyt ze strony ubojni. Ceny trzody chlewnej znów notują wzrosty” – ocenia rynek Stowarzyszenia Związków Producentów (VEZG).

Po tym, jak ceny trzody chlewnej wzrosły po raz pierwszy od dłuższego czasu w zeszłym tygodniu, ten trend jest kontynuowany w tym tygodniu. 

„Nawet ten poziom jest dalece niewystarczający, aby pokryć koszty produkcji prosiąt i tuczu trzody chlewnej” – mówią obserwatorzy rynku z grupy interesu hodowców trzody chlewnej (ISN).

Według ISN niedostatecznie zaopatrzony rynek ma decydujące znaczenie dla obecnych podwyżek cen. Podaż świń do uboju jest niska z powodu gwałtownego spadku pogłowia świń w Niemczech – dodatkowo upał spowalnia teraz wzrost świń. W ubiegłym tygodniu ubito około 730 000 świń, o około 11% mniej niż w tym samym tygodniu ubiegłego roku.

Ale sprzedaż mięsa również znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich kilku dni. Średnio cała tusza zyskała 10 groszy. 

„Również w nadchodzącym tygodniu można oczekiwać dobrego popytu z dalszymi podwyżkami cen”– podsumowuje VEZG.

Ceny trzody chlewnej

Ceny trzody chlewnej wynoszą 2 euro za punkt indeksowy

W okresie od 18 do 24 sierpnia VEZG podał ceny trzody chlewnej na poziomie 2 euro za punkt indeksowy. W porównaniu do poprzedniej oferty ceny wzrosły o 7 centów. Przedział cenowy wynosi od 2,0 do 2,03 euro za kg SG. To pokazuje, że ceny mają tendencję wzrostową.

Przy 232 000 świń liczba świń zarejestrowanych do obrotu była nieco mniejsza niż w poprzednim tygodniu, z czego ostatecznie rozliczono 240 800 świń.

Średnia masa ubojowa została podana jako 96,1 kg. W porównaniu z poprzednim tygodniem jest to o 0,1 kg niższa masa ubojowa i można się spodziewać dalszego spadku podaży żywca.

Również sprzedaż prosiąt rozwija się szybciej. VEZG informuje, że ceny są na podwyższonym poziomie w bieżącym 33. tygodniu kalendarzowym.

Cena za warchlaki 25 kg (grupa 200) na okres od 15 do 21 sierpnia została podana jako 46,50 euro za świnię. To o 4 euro więcej niż w poprzednim tygodniu.

Rosnące ceny trzody chlewnej sprawiają, że również ceny prosiąt będą notować wzrosty w najbliższych tygodniach.

Czytaj też: Hiszpańskie ceny wieprzowiny jeszcze nigdy nie były tak wysokie

agrarheute.com/fot.Pixabay/Pixnio

swiatrolnika.info 2022