Talk icon

Informacje

12-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny świń w Niemczech stoją w miejscu. Duża podaż, ale popyt bez zmian

Ceny świń

Rynek mięsa znajduje się w ostatnich dniach pod presją. Podaż mięsa jest duża, a popyt nadal ostrożny, przez co ceny świń są wysokie.

Podaż dostępna na niemieckim rynku trzody chlewnej na początku nowego tygodnia ubojowego wystarczy, aby pokryć wciąż ograniczone zapotrzebowanie zakładów ubojowych. Podaż żywych świń wydaje się być stosunkowo duża, jeśli spojrzeć na świnie zarejestrowane do uboju. Ceny pozostają na ostatnim osiągniętym poziomie, mówi Stowarzyszenie Zrzeszeń Producentów (VEZG) w swojej aktualnej ocenie rynku.

Ceny mięsa w Niemczech

Ceny wieprzowiny mogą się utrzymać, ale ceny mięsa nadal spadają. Chociaż pogoda jest lepsza, wydaje się, że biorąc pod uwagę ogólnie wyższe ceny konsumpcyjne żywności, energii i innych produktów, konsumenci kupują znacznie ostrożniej.

Ceny spadły o 15 centów w poprzednim tygodniu. W innych krajach korekta nie była tak silna, przynajmniej według Pig Farmers' Interest Group (ISN). Niemiecki wpis nie mógł wytrzymać ogromnej presji ze strony niemieckich rzeźni, ponieważ ubój został zdławiony, a import świń z Belgii i Holandii mógł zostać wykorzystany, podejrzewa ISN.

Niemniej jednak w ostatnich dniach rynek mięsa pozostawał pod presją. Podaż mięsa jest duża, a popyt początkowo pozostawał ostrożny, tak że ceny były mocno obciążone, donosi VEZG. W rezultacie ceny mięsa spadły od 9 do 15 centów.

Jednak ze względu na lepsze perspektywy pogodowe, VEZG spodziewa się większego popytu na grille w ciągu najbliższych kilku dni. Jednak obserwatorzy rynku VEZG informują również, że konsumenci w handlu detalicznym żywnością zwracają coraz większą uwagę na artykuły w sprzedaży i są odpowiednio bardziej wrażliwi na ceny. Rosnące ceny w wielu obszarach najwyraźniej prowadzą do zmiany zachowań konsumentów. Oczekiwania cenowe VEZG „są zatem maksymalnie stabilne”.

Ceny świń

Ceny świń spadają

Średnia masa ubojowa została podana jako 98,7 kg. W porównaniu z poprzednim tygodniem jest to o 0,1 kg niższa masa ubojowa i daje nadzieję na powolne zmniejszanie zaległości podażowych.

Jedyny bardzo spokojne popyt i podaż na niemieckim rynku prosiąt, która to podaż znacznie przekracza popyt, powodują gwałtowny spadek cen w bieżącym 19 tygodniu kalendarzowym, donosi VEZG. Cena za 25 kg prosiąt (grupa 200) w okresie od 9 do 15 maja została podana jako 45 euro za sztukę. To o 15 euro niższa cena za prosięta w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Dostępna podaż loch rzeźnych jest więcej niż wystarczająca, aby zaspokoić ogólnie spokojny popyt ze strony firm rzeźnych. Ceny pozostają niezmienione w nowym tygodniu uboju, donosi VEZG. Za okres od 12 do 18 maja ceny świń zostały podane na poziomie 1,15 euro za kg SG. W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnia cena nie uległa zmianie. W tym tygodniu nie było również przedziału cenowego.

Czytaj również: Ceny tuczników spadają. POLSUS ostrzega przed kryzysem na rynku

Agraheute.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023