Talk icon

Informacje

28-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny skupu żywca wieprzowego dalej będą wzrastać

Ceny skupu żywca wieprzowego

Ceny skupu żywca wieprzowego zależą od impulsu popytowego, który zaznaczył się w południowej Europie i centralnej części kontynentu.

Podobnie jak w poprzednich latach, okres urlopowy zwiększa konsumpcję, a wysokie temperatury zmniejszają podaż zwierząt gospodarskich z powodu mniejszych przyrostów. Handlowcy obserwują wzrost sprzedaży produktów wieprzowych na rynku UE, a rzeźnie mają coraz większe trudności z zaspokojeniem popytu na surowce. Eksporterzy wykazują również większe zainteresowanie wieprzowiną z UE z krajów azjatyckich. W związku z tym wzrasta cena skupu trzody chlewnej.

Ceny żywca wieprzowego

Według ISN ceny skupu żywca wieprzowego w Irlandii wzrosły o 4 centy, w Hiszpanii o 4 centy, natomiast w o 1 cent. Natomiast we Francji i w Dani cen nie podniesiono. Notowania VEZG wzrosły i tucznik w Niemczech będzie do kupienia od następnego tygodnia za 1,85 EUR za kilogram.

Na rynku krajowym fabryki zaczęły agresywnie poszukiwać surowców do uboju, powodując wzrost ceny skupu. Średnia cena zakupu gatunku E wynosi teraz 8,60 zł za kilogram. Jest to wzrost o 0,20 zł względem poprzedniego tygodnia. Oczekuje się, że ograniczona podaż doprowadzi do dalszego wzrostu cen skupu żywca, co spowoduje wzrost cen produktów wieprzowych na półkach sklepowych.

Ceny skupu żywca

Ceny skupu żywca wieprzowego w czerwcu

Warto przypomnieć, że w ostatnich tygodniach presja na ceny skupu żywca wieprzowego spadła. Trwający sezon turystyczny i rosnąca liczba przyjezdnych gości podniosła popyt na wieprzowinę, a wysokie temperatury ograniczyły podaż żywca na tych rynkach. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w cenach skupu. Na krajowym rynku średnie ceny skupu nie zmieniły się w 24 tygodniu. Spodziewane wzrosty cenowe jednak mogą nie zostać skonsumowane przez tych producentów, którzy znaleźli się w czerwonej strefie ASF.

Sezon turystyczny i rosnąca liczba przyjezdnych gości podniosła popyt na wieprzowinę, a wysokie temperatury ograniczyły podaż żywca na tych rynkach. Mniejsza liczba tuczników przeznaczonych na rzeź idzie w parze z malejącą wagą ubojową, co znajduje odzwierciedlenie w cenach skupu. W Hiszpanii cena skupu wzrosła o dalsze 2 centy. Nieznaczne wzrosty w cennikach pojawiły się we Włoszech. Dodatkowo pozytywny sygnał został wysłany z Holandii, gdzie ceny skupu świń również wzrosły o 2 centy.

W odróżnieniu od południa Europy w Niemcy borykają się z problemem niskiej konsumpcji. Ale również i w tym kraju presja na ceny skupu żywca jest coraz mniejsza, a rynek pozostaje w równowadze od 6 tygodni przy cenie 1,80 €/kg (wbc). 

Czytaj również: POLPIG: Gnojowica powinna być bardziej dostępna w obrocie

POLPIG/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023