Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ceny skupu żywca w górę. Wzrostowy trend w UE

Ceny skupu żywca

Ceny skupu żywca wieprzowego w wielu krajach unijnych nadal rosły. Powodem jest spadek wagi ubojowej, niska podaż tuczników oraz większy popyt poza UE.

Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, wzrosty cen skupu w stosunku do ubiegłego tygodnia zanotowano w Holandii (+4₵), Francji (+4₵) oraz Austrii (+3₵), Hiszpanii (+1₵). W Danii cena skupu żywca pozostała na niezmienionym poziomie.

Ceny skupu żywca nadal rosną

POLPiG wskazuje, że u naszego zachodniego sąsiada waga ubojowa i liczba ubojów znacząco spadła poniżej poziomu sprzed roku (-12%). Jednak w notowaniach VEZG cena tuczników WBC wzrosła do 1,93 €/kg  (+8₵). Wzrosty kolejnych pięciu notowań ceny skupu żywca na małej giełdzie niemieckiej do poziomu 2,06 €/kg mogą wskazywać na możliwość utrzymania pozytywnego trendu rynkowego u naszych zachodnich sąsiadów. Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, powrót do kraju wielu osób z wakacji będzie sprzyjał dalszym podwyżkom cen skupu.

,,Wzrost ceny o 8 eurocentów w Niemczech przełożył się na wyższe stawki oferowane w Polsce o 20 gr/kg (wbc). Średnia cena tuczników w klasie E na krajowym rynku wzrosła do 9,20 zł/kg. Oczekiwane są dalsze podwyżki cen skupu świń, które mogą wpłynąć się na wzrost cen produktów wieprzowych w handlu detalicznym. Uwalnianie stosunkowo niewielkich zapasów mięsa wieprzowego zgromadzanych w ramach interwencji dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny może tylko częściowo hamować wzrostowy trend cen skupu świń” – czytamy w analizie POLPiG.

ceny skupu żywca

Czytaj też: Ceny skupu żywca wciąż nie rekompensują rosnących kosztów produkcji

polpig.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022