Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny skupu żywca ustabilizowały się. Wyjątkiem Belgia i Hiszpania

Ceny skupu żywca

Według danych przygotowanych przez ISN, w 23 tygodniu roku ceny skupu żywca wzrosły w Belgii i Hiszpanii kolejno o 4 i 2 Euro.

Rynki innych krajów UE są w równowadze, gdzie podaż żywca jest na tyle niska, że ​​wystarcza na zaspokojenie niskiego popytu przetwórczego. Masa ubojowa w wielu krajach spada. Słabe o tej porze roku zamówienia handlowe są wynikiem wyższych cen żywności i spadającej konsumpcji. Zwiększone spożycie jest nadal niezbędnym czynnikiem wzrostu ceny skupu trzody chlewnej. W wycenie VEZG cenniki niemieckich ubojni pozostają niezmienione.

Ceny skupu trzody i ceny zboża

Zmniejsza się import trzody chlewnej do Polski. Na rynku krajowym spadająca cena zbóż wpływa pozytywnie na poprawę opłacalności produkcji trzody chlewnej, ale nie z tego powodu rolnicy masowo umieszczają prosięta w tuczu. Zamiast tego obserwujemy spadek liczby świń ze względu na zmienność rynku. Handlowcy zauważają, że klienci są mniej zainteresowani zakupem wieprzowiny. Nie widać wpływu sezonu grillowego. Ceny żywca rosły bardzo powoli trzeci tydzień z rzędu, ale bez wzrostu popytu raczej nie wzrosną znacząco. Średnia krajowa cena kiełbasy wynosi obecnie 8,0 zł/kg gatunku E (10 groszy) z zeszłego tygodnia.

Warto przypomnieć, że Ceny skupu żywca w Niemczech spadły o ponad 15 centów na kilogram w 18 tygodniu 2022 roku. Niestety, nie miało to znaczącego wpływu na ceny w UE.

Według notowań ISN ceny kumkwatów na gorąco spadły w Austrii (12 centów/kg), Belgii (9 centów/kg) i Holandii (8 centów/kg). Bez zmian w zeszłym tygodniu ceny pozostały bez zmian w Hiszpanii i Danii. We Francji cena nieznacznie wzrosła (1 centa/kg). W Niemczech import żywego bydła z Belgii i Holandii został ograniczony ze względu na nadwyżkę lokalnego żywca na rynku, które jest produkowane w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Ceny skupu żywca

Ceny skupu żywca w Niemczech

Gracze rynkowi narzekają na brak zainteresowania w handlu wieprzowiną, brak wzrostu sprzedaży ze względu na sezon grillowy. W wielu krajach pogoda nie sprzyja grillowaniu. Niektórzy przetwórcy, mimo rosnących kosztów produkcji wieprzowiny, starają się ograniczać wzrost cen skupu. Producenci żyjącej wieprzowiny oczekują, że popyt na wieprzowinę poprawi się w nadchodzących tygodniach i będzie stanowił istotny czynnik napędzający wyższe ceny żywca.

W Niemczech, na liście VEZG, ceny skupu zywca w dniu 11.05.2022 r. pozostała na niezmienionym poziomie 1,80 €/kg (bc). Na rynku krajowym cena tuczników klasy E wynosi średnio 8 zł/kg, co nie wystarcza na pokrycie kosztów produkcji.

Czytaj również: Amerykański eksport wieprzowiny zanotował duży spadek

POLPIG/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022