Talk icon

Informacje

09-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny skupu zbóż notowały wzrosty pod koniec maja 

Ceny skupu zbóż

Według danych raportu opublikowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnie ceny skupu zbóż notowały wzrosty pod koniec maja.

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe ośmiu raportowanych zbóż wzrosły, dwóch spadły, a jednego nie zmieniły się w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 29-go maja 2022. Wszystkie drożejące w analizowanym tygodniu zboża zaliczały jednocześnie swoje historyczne maksima cen średnich.

Ceny skupu zbóż drożały pod koniec maja

Zarówno wzrosty jak i spadki cen średnich zbóż najczęściej kupowanych były niewielkie. Warto zauważyć, że wszystkie drożejące w analizowanym tygodniu zboża zaliczały jednocześnie swoje historyczne maksima cen średnich.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1733 zł/t, po wzroście o symboliczną złotówkę w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej zwiększyła się o 0,4% (+8 zł/t) do 1734 zł/t.

W ujęciu regionalnym średnie ceny zbóż płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1721 zł/t – makroregion Południowy, do 1757 zł/t – makroregion Północno-Zachodni.

Ceny skupu zbóż

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była większa i zawarła się w przedziale od 1647 zł/t (makroregion Centralno-Wschodni) do 1764 zł/t (makroregion Północno-Zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 39,0%, w tym pszenica stanowiła 37,4%. Udział kukurydzy pozostał na poziomie ok. 18,5%. Obniżyła się cena średnia skupowanej kukurydzy o 1,6% (-23 zł/t) do 1456 zł/t.

Czytaj też: Ceny zbóż w Niemczech spadają. Rosja tworzy korytarze humanitarne

ewgt.com.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023