O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Ceny skupu tuczników wzrastają na rynkach światowych i w Polsce

Ceny skupu tuczników

Jak podaje Polpig, ceny skupu tuczników notują wzrosty w ostatnich tygodniach. Nie oznacza to bynajmniej końca kłopotów hodowców.

Branża producentów trzody chlewnej przechodziła w ostatnim czasie trudny okres. Hodowcy borykali się z szybującymi w górę kosztami produkcji, wynikającymi między innymi z dużych cen paszy. Sprawiło to, że rolnicy, którym działalność przestała się opłacać, zaczęli rezygnować z utrzymywania świń. Choć sytuacja się poprawiła, pojawiły się nowe kłopoty.

Sytuacja na rynku  trzody chlewnej

Jak zauważa Polpig, hodowcy dotknięci wysokimi kosztami produkcji oraz rekordowymi temperaturami, które źle wpłynęły na stan zwierząt i ich tempo przybierania na wadze, doświadczyli ostatnio pewnej stabilizacji. Ceny skupu tuczników zanotowały bowiem wzrosty zarówno na rynkach światowych, jak i w Polsce. Dodatkowo państwa nienależące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), tzw. ,,kraje trzecie” sprowadzają coraz więcej produktów wieprzowych z UE. Jest to szczególnie ważne dla polskich producentów, gdyż nasz rynek zmaga się z ujemnym bilansem handlowym, co oznacza, że import przewyższa eksport. Należy w tym miejscu również wspomnieć, że Korea Południowa bierze pod uwagę wznowienie importu ze stref wolnych od ASF poprzez uznanie zasad rejonizacji na terenie Unii Europejskiej.

Niestety, wraz z dobrymi wiadomościami do hodowców napłynęły także wieści niekorzystne. Zaprzestanie produkcji CO2 przez grupę Azoty i czasowe jej zawieszenie przez Anwil S.A. spowodowało problemy z zaopatrzeniem zakładów przetwórczych w niezbędne do działalności gazy. Wśród konsekwencji takiego stanu należy wymienić wydłużony czas oczekiwania tuczników na odbiór, a nawet zaprzestanie uboju. Kiedy świnie zamiast w rzeźni pozostaną w przepełnionych budynkach gospodarczych, ich warunki życiowe znacznie się pogorszą. Z powodu nadmiaru trzody chlewnej, można się także spodziewać w bliskiej perspektywie spadku cen skupu.

Ceny skupu tuczników

Ceny skupu tuczników jak dotąd wykazują tendencję wzrostową

Optymistycznym akcentem dla rynku trzody chlewnej są niewątpliwie wzrastające obecnie ceny skupu tuczników. Największy powód do zadowolenia mają hodowcy z północnej Europy : Belgii i Holandii (przyrost o 9₵) oraz Francji (przyrost o 3 ₵). Producenci zza naszej zachodniej granicy także nie mogą narzekać. Cena skupu tuczników wyniosła u nich 2,05 €/kg (wbc). Wartość ta jest o 5 centów wyższa od poprzednio odnotowanej.

Jeśli chodzi o Polskę, tucznik klasy E wart był ubiegłego tygodnia przeciętnie 9,70 zł/ kg, co daje wzrost o 0,20 t/t.

Czytaj również:Ceny świń w Niemczech rosną z powodu braku większej podaży

Polpig /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023