Talk icon

Informacje

20-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%

ceny skupu

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny skupu podstawowych produktów rolnych w kwietniu wzrosły w ujęciu rok do roku aż o 45,1 proc.

Jak podał GUS, w kwietniu 2022 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 45,1 proc., po wzroście aż o 35,9 proc. w marcu.

Ceny skupu w górę

Jak wynika z danych GUS, ceny skupu w porównaniu do kwietnia 2021 r. wzrosły o 45,1 proc. W stosunku do marca był to wzrost o 8,7 proc. Według raportu MRiRW średnie krajowe ceny skupu zbóż notowały zmienne trendy w punktach skupu, na początku maja. W tygodniu kończącym się 8 maja 2022 roku 5 rodzajów zbóż zanotowało wzrosty, 5 innych spadki, a w jednym nie odnotowano zmian cenowych. W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 41,2%. Cenę średnią pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1670 zł/t, po spadku o 0,3% (-7 zł/t) w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena pszenicy paszowej zmalała o 0,6% (-11 zł/t) do 1703 zł/t (średnio w kraju).

ceny skupu kwiecień

Ceny w sklepach 

Ceny skupu znacząco wzrosły, a co za tym idzie ceny w sklepach, również są wysokie. W ubiegłym tygodniu GUS poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 2,0 proc. Najmocniej podrożały paliwo oraz rachunki za energię. W obu przypadkach ceny były o ponad 27 proc. wyższe niż rok temu. Szybko drożeje też żywność – w kwietniu tempo wzrostu przyśpieszyło z 9,3 proc. do 12,7 proc.

Starszy analityk Credit Agricole Jakub Olipra uważa, że podwyżki to nie tylko efekt wojny w Ukrainie, ale również obawy inwestorów o wielkość tegorocznych zbiorów w uwagi na utrzymującą się suszę w Unii Europejskiej.

Przeczytaj również: Pszenica drożeje na giełdzie w Chicago. W Paryżu nowe maksima

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023