O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny rzepaku notują gwałtowne spadki. Czy trend się utrzyma?

Ceny rzepaku

Ceny rzepaku na rynku kontraktów terminowych spadły poniżej 500 euro za tonę po raz pierwszy od czerwca 2021 roku.

Oznacza to również, że notowania rzepaku na nowy zbiór w 2023 roku również znacząco spadają. Cena majowego kontraktu zaczyna się już od 490 euro, a nowa uprawa notowana jest na podobnym poziomie.

Ceny rzepaku zanotowały spadek o ponad 10%

Analitycy tłumaczą spadek cen gwałtownie spadającymi cenami ropy naftowej. 

“W efekcie znacząco wzrosła presja cenowa na rynku olejów roślinnych – oceniają analitycy firmy Agritel” 

Cena oleju rzepakowego spadła w Rotterdamie poniżej 1000 dolarów/t i nadal spada. Mówi się, że nawet to nie doprowadziło jeszcze do znacznego powrotu kupujących.

Na tym tle presja na ceny rzepaku utrzymuje się na wysokim poziomie, który wynosi zaledwie około 490 euro za tonę. W ciągu zaledwie 14 dni handlowych ceny rzepaku spadły o 70 euro lub 12%. 

“Notowania rzepaku osiągnęły rekordowy poziom prawie 1100 euro w zeszłym roku wraz z inwazją Rosji na Ukrainę, lecz od tego czasu ceny gwałtownie spadły i mogą spaść jeszcze pod koniec tego sezonu” – twierdzą analitycy Strategie Grains.

Ceny rzepaku w Kanadzie spadły początkowo pod koniec zeszłego tygodnia do poziomu 800 CAD za tonę, a na początku tego tygodnia osiągają jedynie 779 CAD za tonę (530 euro za tonę). Kanadyjski analityk ostrzegł, że ceny mogą spaść nawet do 750 CAD/tonę w krótkim czasie.

Ceny rzepaku

Pod koniec lutego analitycy Strategie Grains podnieśli swoje prognozy produkcji rzepaku w Unii Europejskiej w 2023 roku do 19,6 mln ton, w porównaniu z 19,5 mln miesiąc wcześniej, Prognoza była teraz nieco wyższa od ubiegłorocznej produkcji, która została podana jako 19,5 mln ton.

Spodziewany niewielki wzrost produkcji roślinnej może pomóc w dalszym zwiększeniu zapasów rzepaku w przyszłym sezonie, ponieważ rzepak będzie również konkurował ze słonecznikiem i soją. Strategie Grains spodziewa się, że zapasy rzepaku w UE wzrosną w bieżącym sezonie 2022/23, ponieważ podaż z tanich australijskich dostaw , a zwłaszcza duże dostawy z Ukrainy, ostatnio przewyższyła popyt.

Zobacz także: Kiedy siać rzepak jary, a kiedy ozimy?

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023