O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny ropy zaliczają najdłuższe miesięczne zwyżki cen od ponad 10 lat

Ceny ropy

Ceny ropy na światowych rynkach drożeją. Ropa WTI i Brent zmierzają do zakończenia szóstego z kolei miesiąca ze wzrostem ceny.

To najdłuższa seria miesięcznych zwyżek notowań tych benchmarków od ponad 10 lat. Unijni przywódcy zgodzili się na częściowe embargo na import rosyjskiej ropy, a Chiny łagodzą antycovidowe obostrzenia, co wpłynie na wzrost zapotrzebowania na paliwa – informują maklerzy.

Ropa Brent przekroczyła cenę 120 dolarów

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 118,85 USD, wyżej o 3,26 proc.  Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec wyniosły 123,58 USD za baryłkę, w górę o 1,57 proc. Surowiec kosztuje obecnie najwięcej od ponad 2 miesięcy.

Unijni przywódcy porozumieli się w nocy z poniedziałku na wtorek, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że porozumienie oznacza, iż do końca roku zakazem importu może zostać obłożonych 90 proc. rosyjskiej ropy, która trafia obecnie do UE.

"To ważny krok naprzód. W przypadku pozostałych 10 proc. – wkrótce powrócimy do tej kwestii" – podkreśliła.

"Chociaż obecne porozumienie UE jest dość +rozwodnione+ wobec pierwotnej propozycji, to jest to wspierający ruch dla rynków ropy" - wskazuje Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Ceny ropy

Ceny ropy zależne od Rosji

"Teoretycznie umowa dotyczy importu ropy z Rosji droga morską, ale jeśli Niemcy i Polska będą trzymać się wcześniejszych deklaracji o zmniejszeniu przepływu rosyjskiego surowca do zera, to wpływ tego na giełdy ropy będzie jeszcze bardziej znaczący" – dodaje.

Tymczasem poprawia się sytuacja zdrowotna w Chinach – od środy ma zostać zniesione wiele ograniczeń, wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się Covid-19, co umożliwi firmom wznowienie pracy m.in. w 25-milionowym Szanghaju, i zwiększy mobilność mieszkańców tego i innych miast, a także regionów Chin.

Patterson z ING zaznacza, że złagodzenie blokad w Chinach ma negatywny wpływ na ceny ropy.

"Musimy jednak pamiętać, że z pewnością zobaczymy jeszcze blokady w Chinach w ciągu tego roku, w związku z realizowną tam strategią zero Covid" – dodaje.

Czytaj również: Ceny benzyny Pb 95 zanotują kolejny wzrost na początku czerwca

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023